В сряда Саудитска Арабия официално се присъедини към алианса БРИКС, отбелязвайки значителен напредък като първата голяма страна производител на петрол, която влиза в блока.
Това стратегическо включване засилва контрола на БРИКС върху почти половината от световния добив на петрол, което представлява предизвикателство за Съединените щати, които притежават само малка част от петролните резерви на страните от БРИКС.
Потенциалните последици са значителни, особено ако БРИКС реши да премине към приемане на местни валути за плащания за петрол – сценарий, който може да доведе до спад в стойността на щатския долар.
Съдбата на щатския долар сега отчасти е в ръцете на страните от БРИКС и предстоящите им решения могат да окажат значително влияние върху перспективите му. Понастоящем алиансът БРИКС разполага с 47% от световните запаси от петрол, докато САЩ държат едва 2.1%.
Ако БРИКС насърчи развиващите се страни да използват местните си валути при сделките с петрол, щатският долар може да се сблъска със сериозни последици.
Саудитска Арабия изрази готовност да приема местни валути, ако други развиващи се страни предпочитат такива методи на плащане. Въпреки това реалното прилагане на разплащания за петрол в местни валути все още не е започнало, като понастоящем щатският долар служи като основно средство за разплащане.
Въпреки това рискът от изместване на щатския долар при сделките с петрол е голям, като се има предвид, че БРИКС започна процес на дедоларизация.
Сега Съединените щати трябва да формулират инициативи за поддържане на стабилни отношения със Саудитска Арабия. Трябва да се отбележи, че местната валута на Кралството, както и валутата на ОАЕ – риалът и дирхамът, са обвързани с щатския долар.
Всяко нарушаване на тази договореност от страна на Саудитска Арабия и ОАЕ може да има неблагоприятни последици за техните местни валути, което може да се отрази на съответните им икономики. Ето защо преодоляването на тази деликатна ситуация е от решаващо значение за всички участващи страни.
Съобщава се, че Бразилия преразглежда плановете си за въвеждане на нова валута на БРИКС преди председателството си на 17-ата среща на върха в Рио де Жанейро, която ще се проведе през юли 2025 г.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.