Начало » Други » БРИКС държи почти 50% от пазара на петрол – САЩ едва 2%

БРИКС държи почти 50% от пазара на петрол – САЩ едва 2%

01.02.2024 19:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС държи почти 50% от пазара на петрол – САЩ едва 2%

В сряда Саудитска Арабия официално се присъедини към алианса БРИКС, отбелязвайки значителен напредък като първата голяма страна производител на петрол, която влиза в блока.

Това стратегическо включване засилва контрола на БРИКС върху почти половината от световния добив на петрол, което представлява предизвикателство за Съединените щати, които притежават само малка част от петролните резерви на страните от БРИКС.

Потенциалните последици са значителни, особено ако БРИКС реши да премине към приемане на местни валути за плащания за петрол – сценарий, който може да доведе до спад в стойността на щатския долар.

Съдбата на щатския долар сега отчасти е в ръцете на страните от БРИКС и предстоящите им решения могат да окажат значително влияние върху перспективите му. Понастоящем алиансът БРИКС разполага с 47% от световните запаси от петрол, докато САЩ държат едва 2.1%.

Ако БРИКС насърчи развиващите се страни да използват местните си валути при сделките с петрол, щатският долар може да се сблъска със сериозни последици.

Саудитска Арабия изрази готовност да приема местни валути, ако други развиващи се страни предпочитат такива методи на плащане. Въпреки това реалното прилагане на разплащания за петрол в местни валути все още не е започнало, като понастоящем щатският долар служи като основно средство за разплащане.

Въпреки това рискът от изместване на щатския долар при сделките с петрол е голям, като се има предвид, че БРИКС започна процес на дедоларизация.

Сега Съединените щати трябва да формулират инициативи за поддържане на стабилни отношения със Саудитска Арабия. Трябва да се отбележи, че местната валута на Кралството, както и валутата на ОАЕ – риалът и дирхамът, са обвързани с щатския долар.

Всяко нарушаване на тази договореност от страна на Саудитска Арабия и ОАЕ може да има неблагоприятни последици за техните местни валути, което може да се отрази на съответните им икономики. Ето защо преодоляването на тази деликатна ситуация е от решаващо значение за всички участващи страни.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ripple избра BNY Mellon за попечител на резервите на стабилната монета RLUSD

Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).

09.07.2025 16:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето защо Фед може да понижи лихвите по-рано от очакваното според Goldman Sachs

Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.

08.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Robinhood подлежи на проверка от Европейска банка – ето защо

Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.

08.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ налага мита на няколко държави: Ще реагира ли крипто пазарът?

Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.

08.07.2025 8:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.