Начало » БРИКС държи почти 50% от пазара на петрол – САЩ едва 2%

БРИКС държи почти 50% от пазара на петрол – САЩ едва 2%

01.02.2024 19:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС държи почти 50% от пазара на петрол – САЩ едва 2%

В сряда Саудитска Арабия официално се присъедини към алианса БРИКС, отбелязвайки значителен напредък като първата голяма страна производител на петрол, която влиза в блока.

Това стратегическо включване засилва контрола на БРИКС върху почти половината от световния добив на петрол, което представлява предизвикателство за Съединените щати, които притежават само малка част от петролните резерви на страните от БРИКС.

Потенциалните последици са значителни, особено ако БРИКС реши да премине към приемане на местни валути за плащания за петрол – сценарий, който може да доведе до спад в стойността на щатския долар.

Съдбата на щатския долар сега отчасти е в ръцете на страните от БРИКС и предстоящите им решения могат да окажат значително влияние върху перспективите му. Понастоящем алиансът БРИКС разполага с 47% от световните запаси от петрол, докато САЩ държат едва 2.1%.

Ако БРИКС насърчи развиващите се страни да използват местните си валути при сделките с петрол, щатският долар може да се сблъска със сериозни последици.

Саудитска Арабия изрази готовност да приема местни валути, ако други развиващи се страни предпочитат такива методи на плащане. Въпреки това реалното прилагане на разплащания за петрол в местни валути все още не е започнало, като понастоящем щатският долар служи като основно средство за разплащане.

Въпреки това рискът от изместване на щатския долар при сделките с петрол е голям, като се има предвид, че БРИКС започна процес на дедоларизация.

Сега Съединените щати трябва да формулират инициативи за поддържане на стабилни отношения със Саудитска Арабия. Трябва да се отбележи, че местната валута на Кралството, както и валутата на ОАЕ – риалът и дирхамът, са обвързани с щатския долар.

Всяко нарушаване на тази договореност от страна на Саудитска Арабия и ОАЕ може да има неблагоприятни последици за техните местни валути, което може да се отрази на съответните им икономики. Ето защо преодоляването на тази деликатна ситуация е от решаващо значение за всички участващи страни.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Митата наложени от Доналд Тръмп подпомагат дедоларизацията

От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.

19.04.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Обемите на търговия с крипто спадат, но Binance все още е на върха

След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.

19.04.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Биткойн срещу злато: Кой актив се купува по-лесно?

Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.

19.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Първият фонд за проследяване на XRP в Азия дебютира с подкрепата на Ripple

HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.

18.04.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.