НАЧАЛО Други

БРИКС: Какво може да се случи, ако Саудитска Арабия се откаже от долара в петролния сектор

06.11.2023 17:51 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Какво може да се случи, ако Саудитска Арабия се откаже от долара в петролния сектор

Присъединяване на Саудитска Арабия към алианса на БРИКС според мнозина представлява заплаха за господстващото положение на щатския долар в световните сделки с петрол.

Седмица преди 15-ата среща на върха на БРИКС през август финансовият министър на Саудитска Арабия Мохамед Ал-Джадаан обяви, че Кралството обмисля възможността да се откаже от щатския долар в международната търговия с петрол.

Това изявление предизвика значително внимание в САЩ и западния свят, като същевременно получи подкрепата на много развиващи се страни.

Предвид факта, че петролът представлява основното и най-ценно природно богатство на Саудитска Арабия, Кралството ежегодно изнася милиони барели петрол. Изявленията на Ал-Джадаан подсказват, че Саудитска Арабия може в крайна сметка да обмисли възможността да приема различни местни валути като платежно средство за петрола, вместо да разчита единствено на щатския долар.

Този ход съответства на стратегическите цели на алианса БРИКС, който се стреми да намали влиянието на зелените пари, упражнявайки контрол върху петролния сектор – област, която до голяма степен се контролира от Саудитска Арабия.

Ако Саудитска Арабия се откаже от щатския долар при сделките с петрол, значителна част от щатската валута, оценявана на трилиони, ще се върне в Съединените щати.

Тази промяна може да предизвика тенденция, при която много други държави също да решат да продадат своите американски държавни облигации. В резултат на това държавите, които купуват петрол от Саудитска Арабия, биха могли да преминат към разплащане на търговските сделки в съответните си местни валути.

Подобно развитие на събитията би засилило силата на местните валути в страните от БРИКС и би подпомогнало националните им икономики в дългосрочен план.

Масовата разпродажба на щатски долари може да доведе до инфлационен натиск в САЩ. Освен това САЩ може да срещнат трудности при финансирането на дефицита си, което може да доведе до риск от хиперинфлация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Тръмп срещу Байдън: Кой мандат беше най-добър за фондовия пазар?

Макар и за кратко, неотдавнашното изкачване на индекса Dow Jones Industrial Average над границата от 40,000 пункта отразява значителна промяна в икономическите перспективи.

18.05.2024 6:00 2 мин. четене

CBDC: Жителите на Хонконг вече могат да използват дигиталния юан

С ход, който разширява влиянието му в световен мащаб, Хонконг стартира новаторски пилотен проект за дигитални плащания в юани, което е сигнал за значителна промяна във финансовия пейзаж.

17.05.2024 23:30 2 мин. четене

Френски регулатор отправи предупреждение за крипто борсата ByBit

Френският финансов регулатор подчерта, че Bybit е включена в черния списък от 20 май 2022 г. и няма право да предлага услуги в крипто областта във Франция.

17.05.2024 22:30 1 мин. четене

Нововъзникващите акции може да задминат S&P 500 – ето защо

Акциите на развиващите се пазари (EM), представени от ETF iShares MSCI Emerging Markets (EEM), преживяха значително рали, като от 17 април насам се повишиха с около 10% до приблизително $43.

17.05.2024 22:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.