Начало » Русия умело избягва санкциите на Запада, но това не е спасение за икономиката на страната

Русия умело избягва санкциите на Запада, но това не е спасение за икономиката на страната

01.02.2024 11:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Русия умело избягва санкциите на Запада, но това не е спасение за икономиката на страната

Руският президент Владимир Путин с гордост изтъква способността на Русия да устоява на международните санкции, като подчертава нейната привидна икономическа устойчивост въпреки съгласуваните усилия на Съединените щати и страните от Г-7 да задушат приходите на Москва от петрол и да ограничат достъпа до военни технологии.

Илюзията за устойчивост

Твърденията на Путин подчертават икономическия растеж на Русия, като икономиката на страната се е разширила с 1% от началото на пълномащабното нахлуване в Украйна преди две години. Кремъл, който умее да се ориентира в сложната мрежа от санкции, продължава да трупа милиарди от износа на петрол и диаманти, а военнопромишленият му комплекс работи на пълни обороти. Но под тази обвивка на сила се крие по-несигурна реалност.

Миражът на икономическата стабилност

Докато Русия умело се адаптира към западните санкции, дългосрочните икономически перспективи далеч не са оптимистични. Военните усилия изкривиха икономиката, насочвайки ресурсите към неустойчиво военно производство.

Държавната отбранителна компания „Rostec“ съобщи за почти петкратно увеличение на производството на бронирани машини, придружено от значителен ръст в производството на боеприпаси и дронове. Въпреки краткосрочните печалби, производството на изделия, предназначени за унищожаване на бойното поле, е неустойчив икономически модел.

Западните санкции, наложени от февруари 2022 г., се стремят да намалят приходите на Русия от износ на енергия и минерали, като същевременно ограничават достъпа ѝ до технологии и финансиране. Макар че въздействието на санкциите отнема време, за да се материализира, Русия продължава да намира пазари за своя петрол, особено в Азия, като Индия и Китай понастоящем представляват 90% от руския износ на петрол.

Кремъл умело заобикаля ограниченията, създавайки тайна мрежа от превозвачи, за да поддържа решаващите продажби на петрол.

Крехкото равновесие и продължаващите борби

Докато Русия маневрира, заобикаляйки санкциите, предизвикателствата продължават. Западът се бори с тактиките за избягване на санкции, включително с нарастващия „флот на призраците„, който прикрива произхода на руските петролни доставки.

Непрозрачният свят на търговското корабоплаване усложнява усилията за пълно прилагане на санкциите. Въпреки мерки като ограничаване на достъпа до SWIFT, повечето руски банки поддържат международни транзакции, което ограничава ефикасността на финансовите санкции. Заобикалянето на ограниченията на цените на петрола и вносът на санкционирани технологии показват адаптивността на Русия, но разходите за това нарастват.

Икономическото натоварване става очевидно, като се предвижда през 2024 г. Русия да отделя 40% от бюджета си за военни цели, което ще се отрази на сектори като образованието и здравеопазването.

Войната, насочена към военното производство, отклонява ресурси от основни граждански отрасли, като изостря недостига на работна ръка и инфлацията. Руската икономика, макар и привидно устойчива, е изправена пред предизвикателства, които с течение на времето могат да надделеят над временните успехи от избягването на западните санкции, което очертава мрачна картина за бъдещата икономическа стабилност на Русия.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Разследват американски депутат след 190% печалба от тази европейска компания

Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.

21.04.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Вероятността за рецесия на Polymarket се повиши вследствие на митата на Тръмп

След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.

21.04.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат входира съдебен иск срещу Coinbase – ето защо

Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.

20.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.