В понеделник ОАЕ и Китай успешно осъществиха трансгранична трансакция, като използваха наскоро въведения дигитален дирхам и по този начин заобиколиха зависимостта от щатския долар.
Забележително е, че това е първата трансакция директно от ОАЕ към Китай, при която се използва методът за плащане с дигитален дирхам. Платформата „M Bridge“, инициирана от ОАЕ, улесни този пряк търговски сетълмент, проправяйки пътя на БРИКС към намаляване на зависимостта от щатския долар чрез дигитални канали.
Централната банка на ОАЕ инициира плащане в дигитален дирхам на стойност около $136 милиона към Китай, като Шейх Мансур извърши тази историческа трансакция директно чрез платформата за плащане „M Bridge“. На търговския сетълмент в реално време присъстваха служители на Централната банка на ОАЕ и 1,056 емиратски дипломанти, което подчертава навлизането на ОАЕ в новата ера на дигиталните плащания.
Това развитие има значителни последици за търговските споразумения между ОАЕ и Китай. Използването на дигиталните дирхами като начин на плащане представлява предизвикателство за доминиращата позиция на щатския долар. Потенциалното преминаване към дигитални дирхами при разплащанията между тези две държави от БРИКС може да окаже значително въздействие върху щатския долар, особено ако подобни практики се превърнат в тенденция.
Като нов член на БРИКС ОАЕ активно проучва иновативни подходи за позициониране на дигиталния дирхам като предпочитана алтернатива на щатския долар. Едновременно с това Китай се застъпва за приоритизиране на местните валути в търговските разплащания между развиващите се страни, като по този начин измества на заден план щатския долар. Централната банка на ОАЕ допълнително подкрепи тази инициатива, като стартира схемата „Иновативни проекти“, насочена към широкото популяризиране на дигиталния дирхам.
Тези събития в своята съвкупност предполагат, че в обозримо бъдеще щатският долар може да се използва по-рядко в търговските разплащания на страните от БРИКС. Следователно подобна промяна може да окаже пряко въздействие върху икономиката на САЩ, като потенциално наруши глобалната динамика на търсенето и предлагането на долара.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.