Потенциалните предимства на разширяването на БРИКС бяха изтъкнати от правителствени служители и експерти от индустрията по време на панелна дискусия на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
Фокусът на разговора се въртеше около последиците от историческото разширяване на БРИКС, обявено през август.
Разширяването включваше покана към шест държави – Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Аржентина – да се присъединят към БРИКС, която първоначално се състоеше от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Аржентина обаче оттегли планираното си присъединяване през декември.
Министърът на икономиката на ОАЕ Абдула бин Тук Ал Мари изрази мнение, че по-широкият кръг на БРИКС би могъл да спомогне за облекчаване на глобалния инфлационен натиск чрез увеличаване на доставките.
Той наблегна на потенциала за увеличаване на търговските потоци, подобряване на свързаността между търговските пристанища и разработване на политики, насочени към създаване на продукти, съобразени с пазарните нужди на развиващите се страни.
По време на сесията възникнаха въпроси относно опасенията за доминиращо положение на Китай в БРИКС и политическата идеология, залегнала в основата на организацията.
Енох Годонгвана, министър на финансите на Южна Африка, се противопостави на тези опасения, като заяви, че БРИКС функционира на принципите на взаимно уважение и вземане на решения с консенсус. Той подчерта, че за разлика от институции като Световната банка и Международния валутен фонд, където доминирането е ясно изразено, решенията в БРИКС се вземат с консенсус.
Годонгвана уточни, че групата БРИКС не е мотивирана от политически дневен ред, а представлява възможности и икономически двигатели за света. Ал Мари повтори това мнение, като заяви, че БРИКС не се влияе от политически съображения, а е в съответствие с глобалната програма за търговия и икономика Юг-Юг, като се фокусира върху възможностите за търговия и икономически растеж.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.