Когато FTX се сблъска с криза през ноември 2022 г., отбелязвайки най-ниската точка за крипто индустрията, Биткойн (BTC) се оказа в продължителен срив, търгувайки се със 75% под пика си.
Сектора беше изпълнен с несигурност а регулаторните органи се подготвяха да засилят надзора върху дигиталните активи, за да предотвратят повторение на срива, преживян от бизнес империята на Сам Банкман-Фрийд.
Няколко месеца по-късно обаче, криптовалутите осъществиха впечатляващо завръщане. Това възраждане достигна своя връх миналата седмица с одобрението на Комисията за ценни книжа и борси на 11 спот Биткойн ETF-а, с което приключиха месеците на спекулации.
Очакването, довело до решението на SEC, по-силният от очакваното икономически растеж в САЩ и оптимизмът на инвеститорите по отношение на потенциалното намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв изстреляха водещата криптовалута отново до над $47,000, което е забележително увеличение с над 160% спрямо нивото ѝ от 11 ноември 2022 г., деня, в който FTX обяви фалит.
Ентусиазираните привърженици на криптовалутите предвиждат продължителен бичи поход, като отчитат одобрението на SEC спрямо ETF-ите като значителен катализатор.
Биткойн обаче не е единствената криптовалута, която става свидетел на отскок след инцидента с FTX. Родният токен на Етериум, ETH, нарасна с над 90% до близо $2,500, което съвпадна с усилията на BlackRock да пусне отделен спот ETF, отразяващ цената му. Освен това алткойни като Solana (SOL) и Avalanche (AVAX) отбелязаха трицифрени печалби.
Това повсеместно съживяване доведе до удвояване на общата оценка на сектора на дигиталните валути от ноември 2022 г. насам, като общата пазарна капитализация на индустрията нарасна от $740 милиарда до $1.64 трилиона към момента на писане на статията според CoinMarketCap, като само индивидуалната пазарна капитализация на Биткойн се е увеличила от $400 милиарда на $818 милиарда.
Не е изненадващо, че впечатляващото възстановяване, съчетано с решението на Комисията по ценните книжа и борсите да предостави достъп до криптовалутите на институционални инвеститори, отново разпали онлайн интереса към Биткойн и други токени.
Данните от The Block и Google Trends сочат приблизително 50% увеличение на търсенията за Биткойн този месец, което бележи завръщане на популярността, след като интересът намаля след провала на FTX.
Основателят на Binance, Чанпен Джао, отхвърли твърденията, че е свързан с World Liberty Financial (WLF), крипто проект, свързана със семейството на Доналд Тръмп.
Виталик Бутерин, съосновател на Етериум, наскоро сподели информация за своите крипто активи, докато отговаряше на дискусия в социалните мрежи.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.