Инвеститорите може да имат различни причини да избират между Биткойн и злато, но според милиардера инвеститор Хауърд Маркс и на двата актива им липсва вътрешна стойност.
Маркс сподели гледната си точка по време на интервю за подкаста „Merryn Talks Money“ на Bloomberg, като обхвана различни теми, включително акции, облигации, парична политика и частен капитал.
Когато беше помолен да предложи прозрения за криптовалутите и златото, Маркс коментира, че инвестирането в криптовалути може да бъде приятно, докато инвестирането в злато може да бъде продиктувано от суеверие – практика, която се е запазила в продължение на векове.
Маркс подчерта, че нито Биткойн, нито златото могат да осигурят на инвеститорите парични потоци – ключов аспект, който той определя като „вътрешна стойност„.
За разлика от активи като акции, облигации, компании, земи и сгради, които генерират възвръщаемост чрез лихви, дивиденти или печалби, както златото, така и криптовалутите извличат стойността си единствено от това, което другите са готови да платят за тях. Маркс ги оприличи на активи като изкуство, кожи и петрол.
Макар да признава историческата надеждност на златото, Маркс заяви, че то няма никакъв аналитичен смисъл на съществуване.
Когато бе помолен да направи избор между златото и BTC, той изтъкна сходствата им по отношение на повишаването на цените, като отбеляза, че и двата актива имат стойности, обусловени от ограниченото предлагане – златото е ограничена стока, а от BTC токените ще бъдат произведени само 21 милиона.
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.