Начало » БРИКС: Индия следи изкъсо новите членове заради влиянието на Китай

БРИКС: Индия следи изкъсо новите членове заради влиянието на Китай

19.01.2024 21:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Индия следи изкъсо новите членове заради влиянието на Китай

Ню Делхи и Пекин активно търсят влияние в глобалния Юг, като имат различни гледни точки за разширяването на използването на китайския ренминби.

Хунг Тран, старши научен сътрудник без право на престой в Геоикономическия център на Атлантическия съвет, подчерта решаващата роля, която играе разногласието между Китай и Индия относно разширяването на членството в БРИКС, за формирането на бъдещето на стремящите се към членство държави от БРИКС.

На 15-ата среща на върха на БРИКС през август 2023 г. президентът на Южна Африка Кирил Рамафоса обяви покани към шест нови държави – Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) – да се присъединят към блока, считано от 1 януари 2024 г.

Въпреки оттеглянето на Аржентина, интересът остава голям, като 22 държави официално са подали заявления за членство в БРИКС.

Въпреки че разширяването на групата увеличава нейния авторитет, възникват опасения за намаляване на нейната ефективност. Китай и Русия се застъпват за бързо разширяване с цел засилване на влиянието, особено сред развиващите се страни, които разглеждат БРИКС като икономическа възможност. Индия обаче се опасява от загуба на влияние, ако новите членове се приспособят към дневния ред на Китай.

Въпреки противопоставянето по границата с Ладакх и регионалното съперничество, както Китай, така и Индия се стремят да привлекат страните от Глобалния юг, както беше демонстрирано по време на срещата на Г-20 през септември. Индия настоява за установяване на критерии за членство, преди да приеме нови държави, като подчертава ангажимента си за включване на стратегически партньори.

Бившият индийски посланик Виджай Намбиар призна разширяването на БРИКС като смесена благословия, признавайки размиването на първоначалния девиз, но подчертавайки възможностите за сътрудничество с повече държави от Глобалния юг.

Все по-широкото използване на юана на развиващите се пазари е повод за безпокойство с разширяването на блока БРИКС. Тъй като Китай и Русия преследват антиамерикански и антизападни позиции, потенциалът за използване на юана се увеличава, улеснен от нарастването на финансовите канали в юани.

Въпреки това Индия изглежда се колебае дали да приеме възхода на юана, като се позовава на неудобството от външната търговия, уреждана в юани, особено поради обтегнатите отношения с Китай.

Допълнително усложнение внася и официалното искане на Пакистан за членство в БРИКС, което предизвиква безпокойство в Индия. Въпреки че не са положени сериозни усилия за включването на Пакистан, дългосрочното предложение се ползва с подкрепата на Китай, което допълнително усложнява регионалната динамика.

 

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Чанпен Джао с коментар за предполагаемите му задкулисни крипто игри с Доналд Тръмп

Основателят на Binance, Чанпен Джао, отхвърли твърденията, че е свързан с World Liberty Financial (WLF), крипто проект, свързана със семейството на Доналд Тръмп.

24.05.2025 12:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Виталик Бутерин разкри част от портфолиото си – ето какво притежава съоснователя на Етериум

Виталик Бутерин, съосновател на Етериум, наскоро сподели информация за своите крипто активи, докато отговаряше на дискусия в социалните мрежи.

24.05.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Икономическата обстановка в САЩ се влошава – експерти с предупреждение за дълга

Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.

24.05.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Уолстрийт обмисля съвместна стабилна монета с напредъка на регулациите в САЩ

Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.

23.05.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.