Начало » БРИКС: Ирак забрани долара, но как това ще повлияе на американската валута?

БРИКС: Ирак забрани долара, но как това ще повлияе на американската валута?

08.10.2023 16:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Ирак забрани долара, но как това ще повлияе на американската валута?

Въпреки че официално не е член на алианса БРИКС, Ирак наскоро въведе политика, забраняваща тегленето на пари в брой и транзакциите в щатски долари.

Това развитие е в съответствие с по-широката световна тенденция за намаляване на зависимостта от американската валута. Какви последици може да има това за международния статут на долара?

Ирак заяви, че тази забрана има за цел да ограничи незаконните дейности, свързани с валутата. Въпреки това следва да се отбележи, че този ход е в унисон с продължаващите инициативи за дедоларизация, наблюдавани в световен мащаб през тази година. Тъй като групата БРИКС продължава да отстоява тази кауза, тя може да намери по-нататъшна подкрепа в световния финансов сектор.

През последните месеци значението на алианса БРИКС е неоспоримо. Тази икономическа коалиция демонстрира все по-голяма значимост и разширяване през годината, което особено ясно пролича на годишната ѝ среща на върха през 2023 г., на която бяха приветствани шест нови държави членки.

Ключов аспект от програмата на блока е намаляването на западното влияние върху световния финансов пейзаж. Въпреки че Ирак не е официален член на БРИКС, неотдавнашната му забрана за парични транзакции в щатски долари съответства на тази колективна позиция.

През тази година блокът напълно възприе подобни мерки, като извършва международни търговски разплащания извън сферата на зелените пари и активно насърчава използването на местни валути. Следователно стъпката на Ирак най-малкото резонира с тези преобладаващи настроения.

От съществено значение е обаче да се подчертае, че решението на Ирак не е изрично насочено към използването на щатския долар. Вместо това то е насочено преди всичко към предпазване на страната от незаконно използване на собствената ѝ валута. Освен това то позволява на гражданите да теглят пари по електронен път, но изключва физическите транзакции с актива.

Въпреки това възприемането на един свят, който е по-малко зависим от щатския долар, набира скорост. Политиката на Ирак допринася за това развитие на нагласите и може неволно да допринесе за намаляване на ролята на валутата в страната.

В съчетание с действията на БРИКС подобно развитие може допълнително да възпрепятства глобалното господство на зелените пари.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Нови ETF-и използват Биткойн, Етериум и злато за рискови инвестиционни стратегии

Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.

09.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Rootstock постига важни успехи в добивното дело

Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.

09.05.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Stripe стартира финансови сметки със стабилни монети

Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.

09.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Изтичането на капитал от американските пазари бележи ръст

Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.

09.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Един отговор на “БРИКС: Ирак забрани долара, но как това ще повлияе на американската валута?”
  1. Пуци,

    Ако иранците си мислят, че ще накривят на някого шапката, жестоко се заблуждават. Най много да си вкарат някой автогол.

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.