Въпреки че официално не е член на алианса БРИКС, Ирак наскоро въведе политика, забраняваща тегленето на пари в брой и транзакциите в щатски долари.
Това развитие е в съответствие с по-широката световна тенденция за намаляване на зависимостта от американската валута. Какви последици може да има това за международния статут на долара?
Ирак заяви, че тази забрана има за цел да ограничи незаконните дейности, свързани с валутата. Въпреки това следва да се отбележи, че този ход е в унисон с продължаващите инициативи за дедоларизация, наблюдавани в световен мащаб през тази година. Тъй като групата БРИКС продължава да отстоява тази кауза, тя може да намери по-нататъшна подкрепа в световния финансов сектор.
През последните месеци значението на алианса БРИКС е неоспоримо. Тази икономическа коалиция демонстрира все по-голяма значимост и разширяване през годината, което особено ясно пролича на годишната ѝ среща на върха през 2023 г., на която бяха приветствани шест нови държави членки.
Ключов аспект от програмата на блока е намаляването на западното влияние върху световния финансов пейзаж. Въпреки че Ирак не е официален член на БРИКС, неотдавнашната му забрана за парични транзакции в щатски долари съответства на тази колективна позиция.
През тази година блокът напълно възприе подобни мерки, като извършва международни търговски разплащания извън сферата на зелените пари и активно насърчава използването на местни валути. Следователно стъпката на Ирак най-малкото резонира с тези преобладаващи настроения.
От съществено значение е обаче да се подчертае, че решението на Ирак не е изрично насочено към използването на щатския долар. Вместо това то е насочено преди всичко към предпазване на страната от незаконно използване на собствената ѝ валута. Освен това то позволява на гражданите да теглят пари по електронен път, но изключва физическите транзакции с актива.
Въпреки това възприемането на един свят, който е по-малко зависим от щатския долар, набира скорост. Политиката на Ирак допринася за това развитие на нагласите и може неволно да допринесе за намаляване на ролята на валутата в страната.
В съчетание с действията на БРИКС подобно развитие може допълнително да възпрепятства глобалното господство на зелените пари.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
Ако иранците си мислят, че ще накривят на някого шапката, жестоко се заблуждават. Най много да си вкарат някой автогол.