Страните от БРИКС ще обсъждат въвеждането на нова валута за разплащане при международната търговия и износ.
Президентът на Бразилия Луис Лула да Силва потвърди, че алиансът скоро ще обсъди потенциала на тази нова разплащателна валута. Предназначението на тази валута е да улесни трансграничните парични преводи между страните членки и да намали зависимостта от щатския долар.
Бразилският президент съобщи, че министрите на финансите, представляващи държавите членки, ще започнат разговори относно бъдещата разплащателна валута.
„Постигнахме договореност, че нашите финансови министри ще се задълбочат в този въпрос през следващата година, с цел да проучат възможността за установяване на обща валута за експортни транзакции до следващата ни асамблея„, коментира той.
Следователно има вероятност новата разплащателна валута на БРИКС да се осъществи до следващата среща на върха през 2024 г., която ще се проведе в Русия. Освен това Лула да Силва подчерта, че новата разплащателна валута няма да бъде позиционирана в опозиция на щатския долар. Той поясни още, че концепцията на тази нова валута „не цели да се противопостави на долара; тя по-скоро служи на интересите на Бразилия и нейната валута – реала„.
Ако БРИКС реши да приеме алтернативна валута за търговски разплащания, сегашната зависимост от щатския долар естествено ще намалее. Групата БРИКС понастоящем обхваща единадесет държави членки.
Ако развиващите се икономики решат да осъществяват търговията с петрол, използвайки въпросната валута, това потенциално би могло да подкопае способността на щатския долар да поддържа дефицитите си. Тази промяна може да има значителни последици за западните икономики, тъй като динамиката на световната търговия се променя.
Съществуващият глобален финансов ред може да претърпи трансформация, която да доведе до изместване на влиянието от западните сили към Източния блок.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.
Развиващите се икономики съществуват благодарение на запада. Съюза на клошарите няма да промени това 😂