Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.
Според източници, цитирани от Financial Times, администрацията се очаква да преразгледа допълнителния ливъридж коефициент (SLR), ключов елемент от рамката Базел III, предназначен да ограничи прекомерното поемане на риск след финансовата криза от 2008 г.
Настоящите правила за SLR, въведени през 2014 г., изискват системно важните банки в САЩ да поддържат ливъридж коефициенти значително над международния минимум от 3% по Базел III, с прагове, достигащи 5% или повече на ниво холдингова компания. Потенциалното коригиране би доближило стандартите в САЩ до тези, използвани в други развити икономики: Kъдето коефициентите обикновено варират от 3% до 4.25%.
Поддръжниците на отмяната твърдят, че настоящите изисквания несправедливо наказват банките за притежаването на нискорискови активи като американски държавни облигации, ограничавайки способността им да се намесват в периоди на пазарни сътресения. Грег Баер, директор на Bank Policy Institute, казва, че моментът за действие е сега – преди следващата криза да наложи импулсивни промени.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл също изрази подкрепа за ревизия, като по-рано тази година предложи, че по-гъвкав SLR би могъл да спомогне за стабилизиране на пазара на държавни ценни книжа.
Критиците обаче предупреждават, че облекчаването на капиталовите правила може да направи финансовата система уязвима. Николас Верон от Института за международна икономика „Питърсън предупреди, че предвид настоящата икономическа несигурност и ключовата роля, която американските банки играят в световен мащаб, отмяната на защитните мерки може да се окаже преждевременна.
Точните подробности за промяната в политиката все още не са ясни, но очакваното решение вече предизвиква познат конфликт: Между привържениците на пазарната гъвкавост и тези, които се фокусират върху системната устойчивост.
Рей Далио, милиардерът инвеститор зад Bridgewater Associates, насочи вниманието си към нарастващата мания по меме активите, като предупреди, че инвеститорите се поддават на тенденциите, пренебрегвайки фундаменталните показатели.
Китайският технологичен гигант Tencent официално отрече последните слухове, че се готви да придобие южнокорейския разработчик на игри Nexon.
Бавното разрушаване на крипто империята на Сам Банкман-Фрийд продължава, като фалиралите компании FTX и Alameda Research прехвърлят тихомълком още $10.3 милиона в Solana (SOL) като част от плана си за ликвидация.
Вашингтон направи грандиозен военен парад на стойност $45 милиона на 14 юни 2025 г., с който бяха отбелязани две важни събития: 250-годишнината на американската армия и 79-ият рожден ден на Доналд Тръмп.