Начало » Други » БРИКС: Разногласия и проблеми при разширяването на съюза

БРИКС: Разногласия и проблеми при разширяването на съюза

31.08.2023 14:00 4 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Разногласия и проблеми при разширяването на съюза

По време на неотдавнашната среща на върха на БРИКС, алиансът, разкри плановете си да присъедини към себе си шест нови държави членки.

Това разширяване на БРИКС, ръководено главно от Китай в рамките на ескалиращото му съперничество със Съединените щати, се възприема от анализаторите като усилие на Пекин да превърне групата в платформа, противопоставяща се на западното влияние. Тази ситуация поставя Индия, чиито връзки със западните държави стават все по-силни, в деликатно положение.

Освен това се изразява загриженост относно потенциално засиленото влияние на Китай върху разширения БРИКС, особено от гледна точка на Делхи.

Воден ли е от Китай стремежът за разширяване?

Сформираната през 2006 г. неформална група на Бразилия, Русия, Индия и Китай, с прогнозата тези нововъзникващи икономики да поемат водеща роля в световната икономика до 2050 г., създаде алианса БРИКС. Южна Африка се присъедини към него през 2010 г. С течение на времето БРИКС се превърна във форум, в който тези държави обсъждат икономически въпроси, отнасящи се до незападния свят. 

По-специално БРИКС създаде Новата банка за развитие като алтернатива на доминираните от Запада институции като Световната банка.

Множество нововъзникващи държави проявиха голям интерес към присъединяване към БРИКС. Южна Африка, която председателства групата тази година, съобщи, че приблизително 22 са подали молби за членство.

Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства бяха официално поканени да се присъединят към БРИКС от януари 2024 г. Освен това, въпреки че конкретните критерии за включване не бяха оповестени, възможността за по-нататъшно разширяване остава отворена.

Експертите тълкуват това разширяване на БРИКС като повлияно предимно от Китай. Зиянда Стюурман, старши анализатор за Африка в Eurasia Group, го описа като внимателно договорена стратегия, организирана от Китай.

Сушант Синг, старши научен сътрудник в Центъра за политически изследвания, приписва на Китай мотива да противодейства на изолацията си в Индо-Тихоокеанския регион поради партньорството на Съединените щати с държави като Индия, Япония и Австралия.

Харш В. Пант, вицепрезидент по проучванията и външната политика във Фондация “ Observer Research“, подчерта, че Китай възприема БРИКС, в който членуват представители на глобалния Юг, като геополитически противовес на доминирани от Запада форуми като Групата на седемте (Г7).

Има ли рискове за Индия?

Стремежът на Китай да оформи разширения БРИКС в антизападна коалиция поставя Индия в сложна ситуация. 

Това е така, защото стратегическите и икономическите връзки на Индия със Запада, особено със Съединените щати, значително се задълбочиха в последно време. 

Анкит Тивари, изследовател в базирания в Делхи Съвет за стратегически и отбранителни изследвания, изрази загриженост в The Interpreter на 22 август, подчертавайки потенциала на Пекин да внуши „антизападен“ аспект в рамките на блока.

Укрепването на връзките на Индия със западните държави е видно от честото ѝ участие в срещите на върха на Г-7 през последните години.

Следователно, според обяснението на Пант, Индия няма истинско намерение да превърне това в антизападна платформа.

Въпреки това Пант добави, че присъствието на Индия има до известна степен смекчаващ ефект върху възможността БРИКС да възприеме антизападна позиция. Остава обаче въпросът дали Индия може да постигне това сама.

По подобен начин Атул Мишра, доцент по международни отношения в университета „Шив Надар„, отбеляза, че макар Китай, Иран и Русия да могат да внесат антизападен елемент поради антизападните си позиции, не е задължително да се гарантира, че форумът ще възприеме антизападна позиция. 

Мишра подчерта, че други участници като Египет, ОАЕ, Саудитска Арабия и Аржентина клонят към международно сътрудничество, а страни като Бразилия, Южна Африка и Индия подкрепят неприсъединяването, което прави антизападната ориентация малко вероятна.

Съществува и опасение, че засиленото влияние на Китай върху новоприетите членове на БРИКС може да доведе до загуба на част от влиянието на Индия в рамките на блока.

Мишра изрази мнение, че гласът на Индия не е отслабнал в БРИКС, тъй като платформата не е значително институционализирана за изразяване на мнения. Въпреки това той призна възможността сферата на влияние на Индия да се свие поради по-големите възможности и влияние на Китай върху новите членове. Това представлява предизвикателство за дипломатическите усилия и международния политически опит на Индия.

Подобно мнение изрази и Ашок Канта, бивш посланик на Индия в Китай, който предупреди БРИКС да не приема геополитически дневен ред с „китайски характеристики„, което показва антизападната позиция на Пекин.

Канта подчерта, че Индия трябва да остане предпазлива по отношение на потенциала на Китай да направлява дневния ред и бъдещата посока на БРИКС, като се има предвид позицията му на най-влиятелната държава и най-голямата икономика в групата. Той предположи, че Индия се нуждае от прецизна стратегия, за да попречи на Китай да доминира в групата и да прокарва стратегическите си интереси.

Въпреки че подходът, който Индия ще предприеме, за да се ориентира в тази нова динамика в БРИКС, остава несигурен, Пант предположи, че в тази фаза на разширяване Индия ефективно е запазила определено ниво на влияние в групата. 

Той отбеляза, че Индия е успяла да постигне ясни насоки и консенсус, както и да гарантира, че новоприетите членове, повечето от които имат тесни и силни връзки с Индия, са в съответствие с нейните цели.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля оставката си

Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.

12.07.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Питър Шиф oтправи предупреждение за долара – коментар за дефицита на Биткойн

Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.

12.07.2025 20:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Доклад: Binance е подпомогнала създаването на токен свързан с Доналд Тръмп

Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.

12.07.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ обяви нови мита за над 30 страни

Съединените щати въведоха тази седмица широк набор от нови вносни мита, насочени към над 30 страни и икономически блокове, в рязко ескалиране на мерките си за търговска защита, според списък на WatcherGuru.

12.07.2025 16:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.