Лари Финк, съосновател и главен изпълнителен директор на BlackRock Inc. се стреми да направи Биткойн по-достъпен чрез спот BTC борсово търгуван фонд (ETF).
На 15 юни Финк подаде заявление за Биткойн спот ETF до Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC). За съжаление заявлението беше отхвърлено поради опасения за потенциална манипулация на пазара.
„Ние вярваме в демократизирането на инвестирането. ETF-ите вече изиграха трансформираща роля в света на инвестициите, а ние сме едва в началото на това пътуване„, заяви Финк, позовавайки се на подаденото заявление за ETF.
Милиардерът също така вярва, че Биткойн може да служи като хедж срещу инфлацията и да намали загубите, произтичащи от неблагоприятни промени в обменните курсове на валутите.
В сегашния икономически климат, когато повечето държави се борят с изключително високите нива на инфлация, потенциалът на Биткойн като средство за хеджиране на инфлацията би бил огромен. Най-големият крипто токен в света вече е един от най-добре представящите се активи от началото на годината досега, поскъпвайки с над 76% през тази година.
Първоначалният отказ от страна на SEC не възпрепятства намерението на Финк да „демократизира Биткойн“ чрез първия по рода си крипто ETF. BlackRock подаде отново заявлението си за ETF за алтернативни активи, след като подписа споразумение за споделяне на надзора с Coinbase.
В повторно подаденото заявление от BlackRock заявиха, че ще си партнират с Coinbase, най-голямата крипто борса в САЩ по отношение на обема на търговията, за да гарантират, че опасенията на SEC относно прането на пари са разгледани.
Крипто индустрията изтълкува участието на BlackRock и предложеното в заявлението споразумение за споделяне на наблюдението като признаци за промяна на инерцията, въпреки отхвърлянето от страна на SEC на множество подобни заявления за фондове в миналото.
Заявлението на компанията на милиардерът сякаш разпали пространството, което доведе до подобни заявки от други мениджъри на активи. В първоначалното подаване на документи за iShares Bitcoin Trust не беше посочена такса за управление.
Действията на BlackRock вдъхновиха други финансови институции, сред които Fidelity Investments, Invesco Ltd. и WisdomTree Inc. да подадат отново своите заявления за подобни ETF-и.
Въпреки че експертите от бранша смятат, че Финк е единственият достатъчно влиятелен и находчив човек, който може да се изправи срещу председателя на SEC, първоначалният отказ за регистрацията на Биткойн ETF изглежда е основна пречка пред плановете на BlackRock.
Много членове на Конгреса не са съгласни с радикалната гледна точка на председателя на SEC, което доведе до подаването от тяхна страна на „законопроект за стабилизиране на криптовалутите“, който би могъл да накара САЩ да възприеме по-толерантно отношение към сектора на криптовалутите.
Въпреки това Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) наскоро призна заявлението за Биткойн ETF, подадено от BlackRock, с което бе отбелязана важна стъпка в процеса на кандидатстване.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
На 17 април 2025 г. американските спот Биткойн ETF-и отбелязаха значителен ръст на входящите потоци, докато Етериум ETF-ите не отбелязаха движения, според данни на Farside Investors.
През 2024 г. Биткойн се издигна до нови висоти, но вълнението, което някога съпътстваше тези важни събития, липсва. Сегашният пазар се усеща предимно умерен – повече спокойствие, отколкото хаос.
Оклахома взе решение, след като внимателно анализира предложението за Биткойн резерв в Щатския сенат.