Начало » Други » Санкциите на САЩ срещу Русия и феномена на дедоларизацията

Санкциите на САЩ срещу Русия и феномена на дедоларизацията

11.07.2023 7:00 5 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Санкциите на САЩ срещу Русия и феномена на дедоларизацията

Налагането на санкции от страна на САЩ срещу Русия се превърна в основна тема в политическия дебат, сигнализирайки за значимо развитие, което се развива от известно време.

Конфликтът в Украйна до голяма степен обуслови това ускоряване на санкциите.

За да се разберат последиците, е от решаващо значение да се навлезе в историческия контекст, който оформи господството на щатския долар като световна валута след Втората световна война. Неотдавнашните събития обаче, особено войната в Украйна, поставиха началото на дедоларизацията, като подтикнаха държавите да търсят алтернативи на щатския долар.

В тази статия ще разгледаме въздействието на санкциите на САЩ срещу Русия и как те допринасят за продължаващата тенденция на дедоларизация.

Възходът на щатския долар

След Втората световна война основните капиталистически икономики, включително Съветският съюз, са в руини. Съединените щати, от друга страна, останаха невредими и отбелязаха безпрецедентен икономически растеж.

Американският долар се превърна в предпочитана световна валута, подкрепена от силна икономика. Търговците по целия свят предпочитаха да се разплащат в долари, а американският долар се ползваше с репутация, подобна на тази на златото. Това уникално предимство позволи на САЩ да получават стоки и услуги от цял свят в замяна на своята хартиена валута, без да поемат значителни разходи.

Освен това, вместо да трупат долари, останалите държави ги връщат обратно на правителството на САЩ, като придобиват държавни ценни книжа, по които се плаща лихва. В резултат на това САЩ се радваха на просперитет и икономически растеж, които нямаха аналог в нито една друга държава.

Преминаване към дедоларизация

С течение на времето обаче тази доминирана от долара парадигма се оказа неустойчива. Други държави се стремяха да повторят ползите, на които се радваха Съединените щати и постепенно страните започнаха да търсят алтернативи на долара.

През 2000 г. еврото се появи като жизнеспособна възможност за някои държави, последвано от частично преминаване към японската йена. Въпреки това повратната точка дойде с войната в Украйна, която предизвика значителна промяна в глобалната икономическа динамика.

Икономическият фронт

Отвъд военните битки, които опустошиха Украйна, истинската война, която се води, е икономическа. Пряката конфронтация между Съединените щати и Русия, предвид риска от ядрена война, не беше жизнеспособна възможност.

Вместо това Съединените щати предпочетоха да приложат икономически мерки, като използваха контрола си върху долара, за да наложат санкции на Русия. Тези санкции имаха за цел да лишат Русия от достъп до доларовите ѝ резерви и да я изключат от световната система за разплащане в долари, известна като системата SWIFT.

Макар че тези мерки бяха замислени като унищожителни, руснаците, които и преди са се сблъсквали със санкциите, бързо разработиха стратегии за противодействие на тяхното въздействие.

Устойчивост на Русия и глобални последици

Една от тези стратегии, използвани от Русия, включваше пренасочване на износа на нефт и газ от традиционните пазари към страни като Индия и Китай. Тези две икономически сили се превърнаха в основни потребители на руските енергийни ресурси, като смекчиха въздействието на санкциите. 

В резултат на това голяма част от световния Юг също започна да търгува с Русия, компенсирайки загубите, причинени от санкциите. Неочакваната последица от тази промяна беше, че тя създаде възможност за държавите по света да намалят зависимостта си от щатския долар.

Мотиви за дедоларизацията

Две основни мотивации подхраниха глобалната тенденция на дедоларизация. На първо място, държавите се стремят да повишат статута на собствените си валути на световната сцена, като намалят господстващото положение на щатския долар. На второ място, нараства загрижеността за злоупотребата със силата на долара от страна на самите Съединени щати.

В миналото Съединените щати са обещавали да не използват долара като оръжие и да не се възползват от позицията му за партийни външнополитически цели. Неотдавнашните действия обаче, като демонизирането на Русия и прилагането на икономическа война чрез санкции, породиха подозрения, че САЩ могат да използват влиянието на валутата си за постигане на политически цели.

Поради това страни като Индонезия, Индия и Бразилия се стремят да намалят зависимостта си от долара, за да запазят суверенитета си пред лицето на потенциални бъдещи манипулации.

Отслабване на господството на долара

Продължаващият процес на дедоларизация постепенно подкопава статута на щатския долар. За пръв път след Втората световна война делът на доларовите резерви, държани от централните банки в световен мащаб, спадна под 50%, достигайки приблизително 40%.

Този спад се проявява в различни области, включително в неотдавнашното решение на Саудитска Арабия да се откаже от приемането на плащания за износа на петрол изключително в долари.

Споразумението между Саудитска Арабия и Китай, което позволява плащанията за петрол да се извършват в китайски юани, допълнително подкопава позицията на долара като доминираща валута в световната търговия.

Свиването на американската империя

Тези събития подчертават една по-широка тенденция – упадъка на американската империя. Подобно на империите в историята, американската сега се свива, което се изразява в намаляване на нейното икономическо и геополитическо влияние.

Признаването и ефективното управление на този спад ще бъде от решаващо значение за осигуряването на мирен преход. Отричането, което в момента е характерно за подхода на много американци, не е устойчиво решение. Постепенният спад на долара е осезаем показател за тази по-широка тенденция.

Освен това неотдавнашните военни неуспехи, като тези във Виетнам, Афганистан и Ирак, подчертават спешната необходимост Съединените щати да се примирят с намаляващата си глобална позиция.

Заключение

Санкциите на САЩ срещу Русия поставиха началото на процес на дедоларизация, тъй като държавите се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар и да проучат алтернативни валути.

Макар че доминиращата роля на Съединените щати в световната финансова система е съществен фактор за техния просперитет, променящият се геополитически пейзаж и злоупотребата със силата на долара накараха държавите да преоценят паричните си зависимости.

Тъй като делът на долара в световните резерви продължава да намалява, от решаващо значение е Съединените щати да управляват този преход разумно и да избягват прекомерни действия, като осигурят меко приземяване на намаляващата си империя.

Разрушаването на доларовото господство означава промяна на парадигмата в световната икономика и изисква внимателно внимание от страна на политиците и пазарните участници по света.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.