Нарастващата популярност на криптовалутите породи множество въпроси, включително дали те трябва да се считат за ценни книжа.
В тази статия се разглежда този въпрос, като се анализират насоките на Комисията за ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) относно това какво представлява ценна книга, последиците от тези насоки и потенциалното бъдеще на криптовалутите.
Ценните книжа са финансови инструменти, които могат да се търгуват като например облигации, акции, деривати, държавни облигации и взаимни фондове. Обикновено те са добре регулирани и изискват от инвеститорите да бъдат информирани за потенциалните им рискове. Компаниите или правителствата емитират тези инструменти с цел набиране на средства.
Статутът на криптовалутите като ценни книжа е важен въпрос и остава неясен. Въпреки че са нерегулирани до голяма степен, собствениците на криптовалути и борсите в много юрисдикции не са свободни да извършват операциите си, както желаят. Вместо това те трябва да работят съгласно финансовите закони и изисквания, които варират в различните юрисдикции.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на САЩ предложи теста на Хауи, за да определя дали даден актив или сделка се счита за ценна книга, който оценява дали предлагането отговаря на четири критерия.
Според теста на Хауи, за да се счита даден актив за ценна книга, той трябва да включва инвестиране на пари в общо предприятие с разумно очакване за печалба, която да бъде получена от усилията на други субекти.
1 – Първият критерий е ясен – изисква се инвестиция в актив, която включва пари. Инвестирането в криптовалути включва използването на пари.
2 – Вторият критерий изисква инвестицията да е насочена към едно и също предприятие. Този критерий може да бъде изпълнен чрез включването на експертиза на трети страни. В случая с услугите за крипто заеми, при които клиентите дават назаем притежанията си и очакват фиксирана или променлива печалба в зависимост от това как дадена борса ги използва, това може да се разглежда като форма на експертиза на трета страна, участваща в процеса.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Биткойн: Експлозивен ръст покрай промените в политиката на Фед – А. Хейс
3 – Третият критерий постановява, че инвестицията трябва да има за цел да реализира печалба. Този критерий се покрива от много крипто инвеститори, които инвестират, за да реализират печалба. Въпреки това стабилните монети, като USDT, които се използват като средство за съхранение на притежанията, не могат да бъдат класифицирани като ценни книжа, тъй като използването им не е с цел печалба.
4 – Четвъртият критерий изисква инвеститорът да не участва в осъществяването на инвестицията. В случая с криптовалутите, тъй като нито едно дружество не полага усилия да накара инвестициите да работят, криптовалутите може да не отговарят на този критерий. Стабилните монети и услугите за залагане на криптовалути и отпускане на заеми обаче могат да преминат този тест, тъй като те включват участие на трети страни в осигуряването на печалбите на инвеститорите. Това обаче също е спорно.
Насоките на Комисията по ценните книжа и фондовите борси относно ценните книжа имат значителни последици за криптовалутите. Ако те се считат за ценни книжа, могат да бъдат обект на по-строги разпоредби, като например изисквания за регистрации. Тогава от инвеститорите може да се изисква да бъдат по-информирани за рисковете, свързани с тях.
Крипто индустрията се разрасна експоненциално през годините, като през ноември 2021 г. са въведени хиляди нови проекти, а общата пазарна капитализация само на Биткойн беше над $1.2 трилиона.
Все още съществува объркване по отношение на това кои криптовалути трябва да бъдат регистрирани като ценни книжа. Например SEC обвини BlockFi, че не е регистрирала сметката си за лихвени проценти като ценна книга, тъй като тя е включвала инвестиция в пари, а на инвеститорите са били обещавани различни лихви в зависимост от резултатите на борсата. Платформата не прие и отрече обвинението, което ѝ струваше $100 милиона.
Друг пример е текущото съдебно дело срещу Ripple Labs, като нарушението на Ripple е пускането на XRP, родния токен на мрежата, за инвестиционни цели и за набиране на средства за компанията, без да се регистрира токенът като ценна книга. Дългогодишното съдебно дело също така забави растежа на XRP.
Coinbase също се сблъска със разследване за листване на криптовалутни активи, които SEC разглежда като ценни книжа. Става въпрос за AMP, DDX, RLY, XYO, POWR, KROM и др. Проблемът принуди и базираното в САЩ подразделение на Binance да извади от списъка AMP токена.
Регулацията на криптовалутите се третира по различен начин в различните части на света. Класът активи е законен в някои държави, в които тече много работа за определяне на техния подходящ статут.
Неясният регулаторен статут на криптовалутите прави идеята за широкообхватно регулиране да изглежда трудна. Докато те не са регулирани в една юрисдикция, аргументирането на правния им статут в други винаги ще бъде предизвикателство. Тази несигурност се отразява и на начина, по който дигиталните активи се използват и търгуват.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ликвидността на BTC на Binance спада със 70% – ето защо
Докато правителствата се опитват да регулират криптовалутите, те отчитат и общите пазарни рискове, свързани с тях. Например необратимостта на блокчейн транзакциите, която не фигурира в традиционните финанси, представлява риск. Освен това многобройните измами, хакове и манипулации все още затрудняват защитата на инвеститорите.
Въпреки регулаторните проблеми и рисковете, свързани с криптовалутите, случаите на използване на тази индустрия се увеличават в световен мащаб. Очаква се също така приходите от блокчейн технологията да нараснат до $39.5 милиарда през 2025 г., според Statista.
Криптовалутите по принцип не се разглеждат като ценни книжа, но естеството и употребата на голяма част от тях се припокриват с определенията за ценни книжа на SEC. Освен това много криптовалути се емитират като акции и начинът им на генериране на средства за нови проекти е подобен на първичното публично предлагане.
Комисията по ценни книжа и фондови борси продължава да води инициатива за известен регулаторен контрол върху различните криптовалути, като очаква те да бъдат регистрирани като ценни книжа. Този подход се възприема като противоречив в крипто света и не знаем какви резултати може да даде.
Регулаторното объркване продължава да бъде предизвикателство в крипто сектора. Тази несигурност влияе върху начина, по който се използва класът активи, поради което широко разпространеното регулиране изглежда трудно постижимо.
Предстои да разберем какво ще бъде бъдещето на крипто регулациите. Все пак едно нещо е сигурно: индустрията е тук, за да остане.
Европейският съюз даде одобрение на 10 компании, което им позволява да емитират стабилни монети в съответствие с новата рамка за пазарите на крипто активи (MiCA).
Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.
Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.
Tether, компанията, която стои зад най-големята стабилна монета, активно работи с американските законодатели, тъй като дискусиите около регулирането на стабилните монети набират скорост.