В неотдавнашно интервю за Fox Business американският законодател Том Емър обвини администрацията на президента Байдън, че използва пазарния хаос, за да унищожи криптовалутната индустрия.
Емър, известен поддръжник на криптовалутите също така изпрати писмо до председателя на Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC), Грюнберг, в което поиска допълнителна информация за действията на регулатора срещу банките, подкрепящи крипто.
It's clear the Biden administration is weaponizing market chaos to kill crypto.
This is why I sent an investigative letter to FDIC Chairman Gruenberg seeking additional information yesterday. pic.twitter.com/oPr3WLZtk3
— Tom Emmer (@GOPMajorityWhip) March 16, 2023
Според Емър ръководителят на отдела за финансови услуги на Ню Йорк е признал, че решението за затваряне на Signature Bank няма нищо общо с криптовалутите.
Той се позова и на коментарите на бившия американски законодател Барни Франк по въпроса. Франк, член на управителния съвет на Signature Bank предположи, че регулаторите може да са поели контрола над банката заради интереса ѝ към крипто индустрията. Нюйоркските регулатори обаче отрекоха това твърдение, заявявайки, че от няколко години отговарят за улесняването на добре регулираните крипто дейности.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Биткойн: Активът проби $26,000 – какво да следим?
Емър също така изтъкна доклад на Reuters, в който се предполага, че всеки купувач на Signature Bank трябва да се откаже от крипто бизнеса ѝ. FDIC обаче съобщи, че отрича този доклад, заявявайки, че на банките не се забранява, нито биват обезкуражава да предоставят услугите си на който и да е сектор.
Освен това Емър посочи, че системата за незабавни плащания FedNow на Федералния резерв изглежда се конкурира с частни субекти. FedNow ще заработи през юли, като ще позволи на банките да обработват плащания 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и в рамките на секунди.
Вицепрезидентът по проучванията в Биткойн добивната компания Riot Platform, Пиер Рошар се съгласи с мнението на Емър, заявявайки, че Фед сякаш злоупотребява с регулаторните механизми, за да участва в антиконкурентно монополно поведение.
It does look like the Fed is abusing regulatory mechanisms to engage in anti-competitive monopolist behavior.
— Pierre Rochard (@BitcoinPierre) March 16, 2023
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Идва рецесия: Купувайте злато, сребро и Биткойн – Майкъл Новограц
Прокрипто позицията на Емър не е единствена в Конгреса. Няколко законодатели наскоро внесоха законопроекти в подкрепа на криптовалутната индустрия, включително предложения Закон за криптовалутите от 2020 г., който ще изясни ролята на федералните агенции в регулирането на криптовалутите.
Въпреки това крипто сектора продължава да се сблъсква с предизвикателства от страна на регулаторните органи и традиционните финансови институции, които са загрижени за потенциалното му въздействие върху икономиката и финансовата стабилност.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.