В неотдавнашен доклад на CryptoCompare се подчертава, че Binance, най-голямата централизирана крипто борса в света, е отбелязала значително увеличение на пазарния си дял.
Според данните на CryptoCompare пазарният дял на Binance се е увеличил от 59.4% през януари до 61.8% през февруари. Докладът също така разкрива, че спот обемите на Binance са достигнали рекордно висок пазарен дял от $504 милиарда, което представлява увеличение от 13.7%.
За сравнение, на Coinbase, втората по големина криптоборса, през февруари са изтъргувани $39.9 милиарда, което бележи 29% спад спрямо предходния месец. Междувременно, Kraken, третата по големина борса, отбеляза спад от 11% с $19.3 милиарда изтъргувани през февруари.
Пазарният дял на Binance сред борсите за деривати също нарасна до 62.9%, което е най-високият месечен пазарен дял, регистриран някога за борсата. Следват OKX и Bybit със съответно 14% и 13.3% пазарен дял.
Въвеждането на търговия с Биткойн с нулева такса от Binance беше определено като значителен фактор, допринасящ за нейната доминация.
Усилията на Binance за разширяване на дейността в световен мащаб също допринесоха за засилване на господстващото ѝ положение по отношение на обема на търговията. Въпреки мечия пазар Binance увеличи усилията си за глобално разширяване като успешно се регистрира като доставчик на финансови услуги в Нова Зеландия и Франция, Испания и Италия на пазари като Южна Корея и Япония.
Според анализаторите притокът на нови търговци към борсата вследствие на това разширяване допълнително е засилил доминиращата позиция на Binance по отношение на обема на търговията.
Binance обаче е обект и на все по-засилен регулаторен контрол от страна на регулаторите в САЩ и други държави. Този контрол предизвика страх, несигурност и съмнения около Binance.
Това накара борсата да намали някои ангажименти, позовавайки се на негативните перспективи на индустрията по отношение на регулаторната яснота и приемане в САЩ.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Правителството на САЩ прехвърля конфискувани 40,000 BTC – има ли риск за цената?
Междувременно, криптотърговците бързо се отдръпват от стабилната монета Binance, BUSD, което доведе до 60% спад в предлагането от средата на февруари. Този спад на предлагането е резултат от действията на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) срещу емитента на стабилната монета – Paxos, който я класифицира като ценна книга.
През месец февруари борсите за криптовалути отбелязаха 4.01% ръст на търговската активност както на спот, така и на деривативните пазари – тенденция, която съответства на настоящото незначително покачване на възвръщаемостта на BTC и ETH.
Това увеличение на обема може да се отдаде и на повишената волатилност и поемането на риск, които характеризират криптопазарите от началото на 2023 г., което е забележима разлика спрямо края на предходната година.
Въпреки това си струва да се отбележи, че този ръст трябва да се разглежда в светлината на факта, че обемите все още остават значително по-ниски, със спад от 71% спрямо историческите върхове, регистрирани през май 2021 г.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.
Точно когато NFT-тата на DeGods започнаха да набират инерция в мрежата на Етериум и Solana, основателят на проекта, Рохун Вора, по-известен като „Frank“, обяви, че се оттегля от ежедневното управление.
Китай предприема тихи, но решителни стъпки за повишаване на статута на юана в глобалните финанси, като се възползва от последните геополитически промени и търговски преговори, за да увеличи обхвата на валутата.
Неотдавнашният пробив на Биткойн над $100,000 е само част от една много по-голяма история: Криптовалутите се доближават все повече до мейнстрийма и някои от най-големите имена в технологичния сектор искат да се включат.