Международният валутен фонд (МВФ) наскоро разкри, че предпочита да регулира криптовалутите, а не да ги забрани.
В речта си на срещите на финансовите министри от Г-20 в Бенгалуру, Индия управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева сподели възгледите на агенцията спрямо дигиталните активи и обясни какво би искала да види по отношение на регулирането.
Макар да предупреди, че вариантът за забрана на криптовалутите не трябва да се отписва, Георгиева заяви, че доброто регулиране, предвидимостта и защитата на потребителите биха били по-добър вариант от пълната им забрана.
"There has to be more regulation,” IMF Managing Director Kristalina Georgieva says https://t.co/TMq6eWWwwf
— Bloomberg Crypto (@crypto) February 25, 2023
Георгиева подчерта, че МВФ подкрепя в голяма степен регулирането на света на дигиталните пари, което е основен приоритет за организацията. Тя също така призна, че все още има нужда от повече яснота около класификацията на този вид пари, което затруднява разграничаването между дигиталните валути на централните банки, подкрепени от държавата и публично емитираните криптоактиви и стабилни монети.
Предпочитанието на МВФ за регулация пред забрана е в съответствие с неотдавнашен документ, в който се препоръчват глобални регулаторни стандарти. Според доклада криптоактивите не могат да бъдат законно платежно средство, тъй като не са обезпечени, а напълно обезпечените стабилни монети създават „сравнително добро пространство за икономиката“.
Неподкрепените криптоактиви обаче са спекулативни, високорискови и не са пари.
Въпреки предпочитанията на МВФ за регулиране, Георгиева уточни, че забраната на криптовалутите все още е на дневен ред. Тя предупреди, че ако дигиталните активи започнат да представляват по-голям риск за финансовата стабилност, може да се вземе решение за забрана. По-специално невъзможността да се защитят потребителите от бързо развиващия се свят на криптоактивите би била основният катализатор за това решение.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Криптовалутата е на ръба на значителен подем – InvestAnswers
За да отговорят на тези въпроси и опасения, МВФ, Съветът за финансова стабилност и Банката за международни разплащания съвместно се подготвят да публикуват насоки за регулаторна рамка през втората половина на годината. Очаква се тези насоки да изяснят класификацията на дигиталните активи и да препоръчат регулации, които ще осигурят предвидимост и защита на потребителите, като същевременно намалят рисковете за финансовата стабилност.
В заключение, въпреки че МВФ не се застъпва за категорична забрана на криптовалутите е ясно, че дигиталните активи трябва да бъдат регулирани, за да се защитят потребителите и да се осигури финансова стабилност. Тъй като по-късно тази година се очаква да бъдат публикувани насоки за регулаторната рамка – индустрията ще трябва да работи с регулаторните органи за прилагане на отговорни и ефективни разпоредби, които балансират между иновациите и защитата на потребителите.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.
Япония се готви да промени своите крипто регламенти с ново предложение, което ще раздели дигиталните активи на две отделни категории – една за бизнес подкрепени токени и друга за децентрализирани криптовалути като Биткойн.
Президентът Доналд Тръмп официално отмени спорното IRS правило, което имаше за цел да приложи традиционните изисквания за данъчна отчетност към децентрализираните крипто платформи.