Изглежда, че Биткойн (BTC) миньорите са срещнали трудности при изплащането на дълговете за финансиране на тяхното оборудване през 2022 г.
Според доклад на Hashrate Index, по тяхна оценка в балансите на частни и публични миньори има дълг за финансиране на ASIC оборудване на стойност между $2 и $4 милиарда.
Също така през 2020 г. са били осъществени 6 сделки за финансиране на стойност близо $48 милиона, а през следващата година – 26 сделки на стойност малко над $662 милиона.
От 2020 г. насам на пазара са навлезли все по-голям брой компании, финансиращи оборудване, което е увеличило конкуренцията в сектора. Това от своя страна промени средния лихвен процент на 10.46% през 2022 г., което е спад спрямо 12.77% през 2020 г. и 12.82% през 2021 г.
Вследствие на това през първата половина на 2022 г. са сключени 18 сделки на обща стойност почти $642 милиона, от които 16 се равняват на почти $577 милиона – през първите 6 месеца.
През второто полугодие обаче пазарните условия се влошиха и цените на активите спаднаха, което от своя страна доведе до намаляване на броя на сделките. Освен това няколко миньори не изпълниха задълженията си по заемите, тъй като приходите им намаляха.
Според доклада общата сума на неизпълнените плащания възлиза на между $227.4 милиона и $238.4 милиона. Много от тези заеми са били обезпечени със самото оборудване за добив, така че при неизпълнение на сделката те са били предадени на кредиторите.
Както вече споменахме 2022 г. не бе лека за добивната индустрия. В края на ноември, миналата година Кати Хочул, губернаторът на Ню Йорк подписа законопроект за ограничаване на добива на Биткойн (BTC) в щата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Изключителни печалби предстоят по-скоро отколкото очаквате – К. Свенсън
Освен това в условията на рецесия в криптовалутния сектор повечето публични Биткойн (BTC) миньори бяха принудени да продадат част от резервите си. По този начин някои водещи добивни предприятия пуснаха на пазара повече BTC, отколкото успяха да добият през 2022 г.
Според информацията компаниите за добив на Биткойн имат задължения в размер на $4 милиарда, каро Core Scientific води в това отношение.
Финансовите проблеми на гигантът в областта на добива на Биткойн Core Scientific обаче не спират да се трупат. Компанията бе поставена на фокус веднага след като се стигна до спирането на копачките на Celsius и се появиха дискусии за обявяване на фалит. Сега се коментира и възможността за „измама с ценни книжа“.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.