В условията на рецесия в криптовалутния сектор повечето публични Биткойн (BTC) миньори бяха принудени да продадат дори част от резервите си.
По този начин някои водещи добивни предприятия пуснаха на пазара повече BTC, отколкото успяха да добият през 2022 г.
Според данни на тракера The Miner Mag две добивни структури, които станаха публични през 2021 г. – Bitfarms и Core Scientific са преминали през доста сериозна продажба на своите активи през 2022 г.
Bitfarms Limited продаде 156% от продукцията си. По този начин според информацията компанията изпрати на борсите 56% повече Биткойн, отколкото беше добила, а междувременно Core Scientific продаде 136% от производството си.
Bitfarms and Core Scientific were the top two sellers of #BTC among public #Bitcoin miners in 2022.$BITF and $CORZ liquidated 156% and 136% of their productions last year, respectively.
Charts👇
https://t.co/93gqODnJiI— TheMinerMag (@TheMinerMag_) January 3, 2023
Трябва да се отбележи, че и двата гиганта в сектора се оказаха в трудна ситуация през декември, а Core Scientific подаде молба за защита от фалит по глава 11 в Тексас на 21 декември.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Този алткойн може да е сериозна възможност в момента, твърди анализатор
Bitfarms получи предупредително известие от Nasdaq, тъй като акциите на компанията се търгуват под $1 в продължение на 30 последователни търговски дни. Ръководството разполага само със 180 дни, за да върне нещата в нормално състояние, защото може да се каже, че компанията е на крачка от изключване от борсата.
The Miner Mag посочи две фази, по време на които натискът за продажба на BTC е бил най-агресивен. Първата съвпада с последиците от сривовете на Terra, Voyager, Celsius и 3AC през юни 2022 г. Вторият шокира пазарите през декември 2022 г., когато и двете компании се бореха с последиците от срива на FTX и правните проблеми.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?