Комисията по търговия със стокови фючърси е готова да бъде основния регулатор на дигитални активи, каза изпълняващият длъжността председател на CFTC Ростин Бенам по време на изслушването си за потвърждение в сряда.
Към вторник „общият размер на пазара на дигитални активи е $2.7 трилиона и сред тези $2.7 трилиона близо 60% са комодити. Имайки това предвид, мисля, че е важно тази комисия да преразгледа и обмисли разширяване на правомощията за CFTC„, каза Бенам, добавяйки, че това би означавало отклонение от историческата роля на CFTC като регулатор на деривати.
Въпреки това, като се има предвид размера, обхвата и мащаба на нововъзникващия пазар на дигитални активи, от решаващо значение е CFTC да стане основен регулатор, добави Бенам.
Председателят на Комисията по ценни книжа и борси на САЩ Гари Генслер по-рано твърдеше, че по-голямата част от криптовалутите са собствен капитал. Следователно твърдението на Бенам, че 60% от криптовалутите са комодити, директно противоречи на това на Генслер. Всъщност Генслер също се бори за разширяване на правомощията на SEC да царува в криптосферата, която той нарича „Дивият запад„, което показва, че може да има сблъсък на интереси между двата регулаторни органа.
Бенам посочи, че CFTC вече предприема действия за принудително правоприлагане в крипто пазара през последните няколко години. Преди седмица комисията наложи глоба от $41 милиона на Tether за подвеждащи твърдения относно подкрепата на стабилната монета USDT.
„Наистина също трябва да проведем разговор за регулиране на пазара и да изясним обмена, покупката и продажбата на тези монети в регулаторна структура както за ценни книжа, така и за стоки„, добави той.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: SEC вероятно ще регулира стабилните монети като Tether
Понастоящем CFTC има надзор върху пазара на крипто деривати и може да предприеме действия срещу измамите на основния крипто спот пазар. SEC, от друга страна, наблюдава ценни книжа и субекти, които се стремят да листват и търгуват с ценни книжа. В момента няма федерален регулатор за крипто спот пазара. От Конгреса зависи да реши кой ще стане ‘основното ченге‘ на пазара на дигитални активи.
Но Бенам не даде никакви индикации за териториалност в това отношение.
„Това пряко засяга и двата ни пазара, но агенциите имат богата история на съвместна работа и си разделяме юрисдикцията, независимо дали става дума за фючърси на единични акции през 80-те години или за суапове на базата на ценна книга след финансовата криза„, каза Бенам.
„Така че ние сме екип преди всичко и ще работим заедно, но разбираме, че и [двата органа] имат различни мисии и юрисдикции.“
Докато въпросът не бъде уреден от Конгреса, CFTC ще продължи да предприема действия срещу измамници в крипто пространството.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.