Начало » Русия иска да регулира копаенето на криптовалути като бизнес

Русия иска да регулира копаенето на криптовалути като бизнес

09.09.2021 16:03 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Русия иска да регулира копаенето на криптовалути като бизнес

Тъй като руските защитници на криптовалутите работят в насока привличане на глобални оператори за криптодобив, местните законодатели започнаха по-сериозно да регулират индустрията.

Анатолий Аксаков, председател на Комисията по финансовите пазари на Държавната дума на Русия, заяви, че сега руските законодатели обмислят да признаят криптодобивната индустрия като форма на предприемачество съгласно местните закони за бизнеса, съобщи агенция ТАСС на 8-ми септември.

„Тъй като този [криптодобив] е вид предприемаческа дейност, очевидно е необходимо да се включи в държавния регистър, да се регулира като вид предприемачество по подходящ код и да се наложи съответно данъчно облагане“, каза Аксаков.

Той каза, че правителството работи активно по няколко правни инициативи, свързани с крипто индустрията, като очаква в близко бъдеще да премине напред със закони за данъчно облагане на криптовалути, копаенето на криптовалути и емитиране на дигитални валути. Аксаков също подчерта необходимостта да се осигури по-голяма регулаторна яснота за дигиталните валути, като заяви:

Все още трябва да обсъдим какво всъщност представлява дигиталната валута, въпреки че я наричаме валута, тя се използва по-скоро като финансов инструмент или финансов актив, който подлежи на инвестиция, а не като средство за плащане.

Според Никита Сошников, бивш старши адвокат в Deloitte CIS и директор на Alfacash, „Практическите последици за индустрията ще бъдат ограничени до регистрацията на бизнеса и данъчните задължения, разбира се, с известна степен на официално признаване като легитимен бизнес“.

Русия официално прие основна правна рамка за регулиране на криптовалути като Биткойн (BTC) през януари 2021 г. като част от закона „За дигиталните финансови активи“, забраняващ използването на криптовалута като начин на плащане. Въпреки че официално легитимира инвестициите в криптовалута, законът не предвижда ясни разпоредби за много специфични индустриални аспекти, включително данъчно облагане, добив, правила за притежаване и отчитане на крипто средства и други.

ПРОЧЕТИ ОЩЕПарламентът на Украйна приема закон за криптовалутите

Руската Държавна дума одобри отделен законопроект за данъчното облагане на криптовалути на първо четене през февруари, изискващ от резидентите да отчитат крипто транзакции на обща сума над $7,800 годишно.

През август Съветът на съдиите на Руската федерация публикува официално изявление, свързано с правата на притежание на крипто от руски съдии. Властта специално посъветва местните съдии да стоят настрана от притежаването на криптовалути, тъй като те се разглеждат като вид чуждестранни финансови инструменти, позовавайки се на разпоредбите на местните съдилища.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Meждународен финансов орган настоява за по-строг надзор над криптовалутите

Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.

20.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Председателят на Фед намекна за облекчение на крипто правилата

Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.

17.04.2025 14:40 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нов законопроект в САЩ ограничава задкулисното влияние в политиката

Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.

16.04.2025 15:33 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ню Йорк планира да приеме Биткойн и Етериум като платежно средство за държавни задължения

Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.

13.04.2025 15:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.