Парламентът на Украйна, Върховната Рада, прие законопроект за виртуални активи, който легализира и регулира криптовалутите.
Според местен доклад Украйна е приела закон, който прави криптовалутите и другите цифрови активи легални в страната.
Законопроект № 3637 за виртуалните активи дава възможност на Украйна да регулира законово цифровите валути. Според проектозакона “Този закон урежда правоотношения, възникващи във връзка с оборота на виртуални активи в Украйна, определя правата и задълженията на участниците на пазара на виртуални активи, принципите на държавната политика в областта на виртуалните активи”.
Въпреки победата за криптовалутите, те все още не могат да се използват за плащане на стоки и услуги. Това обаче позволява на блокчейн компаниите да легализират отделни бизнес процеси и да работят директно с настоящата банкова система.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Да очакваме ли още волатилност при Биткойн?
Гражданите също могат свободно да купуват и търгуват крипто, както стоят нещата в момента. Гривнята остава единствената законна валута.
Преди приемането на законопроекта цифровите валути са били в сива зона за Украйна. Нито законно, нито незаконно средство поради липсата на закони, определящи какво е криптовалута. Купуването и продажбата на цифрови активи бяха извършвани, но нямаше правна защита от съда, ако нещо се обърка.
Законопроектът има още една последна пречка, преди официално да стане закон. Той трябва да бъде подписан от президента Владимир Зеленски.
В разговор с Kyiv Post говорител на Министерството на цифровата трансформация заяви, че Украйна планира да отвори пазара на криптовалути както за бизнеса, така и за инвеститорите до 2022 г. Говорителят добави, че парламентът все още трябва да приеме закони, които изменят Данъчния кодекс и Гражданския кодекс преди пазарът да може да бъде отворен.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.