Централната банка на Лаос работи с японския финансов стартъп Soramitsu, за да проведе проучване за осъществимостта на дигитална валута на централната банка (CBDC).
Лаос е следващата държава, която разглежда дигитална валута на централната банка, според доклад на Nikkei Asia. Страната от Югоизточна Азия сключи сделка с японската стартираща компания Soramitsu, която преди това е работила по подобна инициатива с Камбоджа. Последният вече пусна CBDC, който е класиран до пясъчния долар на Бахамите в доклад на PwC за най-добрите CBDC.
Централната банка на Лаос и Soramitsu изучава осъществимостта на CBDC в страната. Първоначалното проучване ще стартира до края на месеца, тъй като страната се надява да дигитализира икономиката си. Nikkei казва, че Банката на народно-демократичната република е подписала меморандум за разбирателство с Японската агенция за международно сътрудничество относно изучаването на развитието на CBDC.
Подобно на други по-големи нации, работещи по CBDC, очакванията са, че национална дигитална валута би помогнала да се разбере как работи икономиката, предлагайки ценни данни. Освен това, тя ще стимулира финансовото включване, ключов мотиватор за много страни. Soramitsu ще ръководи проучването, за да види как могат да бъдат включени банките и посредниците.
Новината за още една страна, обсъждаща CBDC, не е нищо ново за пазара, който в последно време наблюдава нарастване на интереса. Тъй като крипто пазарът сега е малко или много приет клас активи, банките биха искали да използват технологията за своите валути. Ползите са ясни и те не могат да си позволят да бъдат изоставени и узурпирани.
CBDC бяха първоначално отхвърлени от много нации, като малцина, особено Китай, виждаха потенциал в тях. До известна степен централните банки и правителства внедряват дигитални валути, за да се борят с непрекъснато нарастващото присъствие на криптовалути. Отново Китай е отличен пример за това, като напълно забранява криптовалутите и настоява за бързо и широкомащабно приемане на нейния дигитален юан.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Федералният резерв скоро ще сподели значително проучване
По-специално, стабилните монети бяха болезнена точка за властите, като държави като САЩ се стремят да ги регулират, за да поддържат суверенитета на щатския долар. Развиващите се страни са склонни да следват примера им, следвайки начина, по който големите икономики се справят с класа активи.
Тези фактори доведоха до ускорен фокус върху разработването на CBDC и броят на нациите, които го правят, се увеличи значително през последната година. Русия, Индия и Швеция са само няколко държави от този дълъг списък. За разлика от Китай обаче, тези страни не се стремят да забранят изцяло криптовалутите. Индия например обмисля категоризирането на криптовалутите като комодити.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.