Новоназначеният председател на Американската комисия за ценни книжа и борси (SEC) Гари Генслер говори за регулиране на зараждащия се крипто сектор.
В интервю за Squawk Box на CNBC, новият председател, който положи клетва само миналия месец, обсъжда каква според него ролята на SEC ще бъде в регулирането на крипто пазарите.
Генслер разкрива, че според него много крипто активи, които в момента са на пазара, са ценни книжа и SEC има правото да ги определи като такива.
“Мисля, че доколкото нещо е ценна книга, SEC има много правомощия и много крипто токени наистина са ценни книжа. Предишният председател посочи, че [и] предишният SEC е предприел множество действия по принудително изпълнение, за да включи някои от тези секюрити токени или токени инвестиционни договори в правилата.”
Въпреки че според Генслер категоризацията на много крипто активи трябва да бъде изгладена, председателят на SEC твърди, че инвеститорите, които търгуват с Биткойн, актив, който SEC вече е определил като ‘не е ценна книга’, трябва да бъдат защитени.
“Има някои [активи] като Биткойн, ако можех просто да се съсредоточа върху това и това е около половината от този клас активи на стойност 2 трилиона долара в момента. Това е оскъден дигитален запас от стойност, но силно нестабилен и има инвеститори, които искат да го търгуват и да го търгуват заради неговата волатилност.
Мисля, че имаме нужда от по-голяма защита на инвеститорите там. И ние нямаме федерален режим, който да контролира крипто борсите, така че ако инвеститорът иска да търгува с Биткойн, разбирайки, че той е силно нестабилен, силно спекулативен … Ако искат да търгуват така, ние [трябва] да имаме защита на инвеститорите и това според мен е празнина в нашата система в момента.”
Генслер смята, че чрез съвместните усилия на SEC и Конгреса правителството може да намери начин да защити онези, които търгуват нестабилния актив.
“Мисля, че тъй като това е свързано с Биткойн и в момента не говоря с всички останали токени, а тъй като се отнася до Биткойн, докато нашата сестра агенция Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) има ограничена авторитет за борба с измамите и манипулациите, няма федерален орган, който действително да въведе режим на крипто борсите.
Независимо дали става дума за фондови борси или фючърсни борси, има режими, въведени през 30-те години на миналия век, за да се предпази от измами и манипулации на борсите и да се защити целостта на това. Мисля, че това е нещо, с което ще работим с Конгреса, ако сметнем за добре, за да се опитаме да осигурим някаква защита за хората, които искат да инвестират в този спекулативен клас активи.”
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.