Болтън разкрива интересно противоречие в администрацията на Тръмп.
В книгата ‘Стаята, където се случи’ на Джон Болтън, бившия съветник по национална сигурност на Доналд Тръмп, се обсъждат редица интересни теми, като Биткойн също се включва в това число.
История от книгата разкрива, че Тръмп не харесва Биткойн особено от поне през май 2018 г. Тогава Тръмп упрекна финансовия секретар Стивън Мнучин за подхода към преговорите с Китай.
“Не бъди търговски посредник… Погни Биткойн.”
“Ако не искаш аз да отговарям за търговията, добре, твоят икономически екип ще направи каквото искаш,” каза Мнучин, визирайки предстоящите търговски санкции и тарифи за Китай.
Изглежда Тръмп смята, че Китай контролира Биткойн. Чрез липсата си на активни действия срещу Биткойн, може да се каже, че администрацията на Тръмп подкрепя флагманската криптовалута.
На 14-ти юни 2018 г., директорът на дивизията за корпоративни финанси на SEC Бил Хинман обяви изненадваща нова политика за два крипто актива по време на конференция на Yahoo! Finance в Сан Франциско.
“Както с Биткойн, да се приложи режима на пълно разкриване на федералния закон за ценни книжа към сегашните транзакции на етер изглежда не би добавило особена стойност,” спомена той, подчертавайки, че тези активи може да са били ценни книжа в началото, но след време са постигнали децентрализация от която и да било индустрия.
“След време може да има и други достатъчно децентрализирани мрежи и системи, където да не е нужно да се регулират токените и монетите, които функционират върху тях като ценни книжа, може да не е нужно.”
SEC продължи с институционалната подкрепа за Биткойн и Етериум на 16-ти ноември 2018 г. с пускането на “Statement on Digital Asset Securities Issuance and Trading”.
В изявлението се обсъждат правоприлагащи действия, включващи AirFox, Crypto Asset Management, Paragon, TokenLot и основателя на EtherDelta Захари Кобърн.
Други големи криптовалути като Cardano , EOS , Лайткойн и дори XRP не бяха споменати.
В отговор на това, Китай продължават да засилват подкрепата си за добива на Биткойн и Етериум в границите си. Доклад от декември 2019 г. от CoinShares разгледа промените в хеш-рейта на Биткойн – който е мярка за добивната дейност на криптовалутата. Дейността в Китай бе изключително силна, по-силна от всякога всъщност.
Китайското правителство тихомълком даде достъп на миньорите до изключително евтина енергия за добива на Етериум и Биткойн.
“Приблизително 65% от Биткойн хеш-рейта е базиран в Китай,” гласи доклада на CoinShares, “най-високата концентрация откакто започнахме нашия мониторинг към края на 2017 г.”
Този хеш-рейт е бил концентриран предимно в провинцията Съчуан.
“Само Съчуан произвежда 54% от глобалния хеш-рейт, като останалите 11% са разделени горе-долу по равно между Юнан, Синдзян и Вътрешна Монголия.”
Същевременно, Китайските компютърни производители предлагаха най-добрите нови чипове и хардуер на тези миньори. CoinShares също подчерта, че базираният в Пекин компютърен производител Bitmain контролира 66% от глобалния бизнес на добив на крипто, включително и сектора на машините с висока мощност, насочени към добива на Етериум.
Въпреки че в доклада не се изследва в дълбочина къде е фокусиран хеш-рейта на Етериум, концентрацията на минните басейни предполага, че Етериум миньорите също са предимно в Китай.
Администрацията на Тръмп, чрез пасивното си отношение към регулацията на криптовалутите, успя да тласне Биткойн и Етериум нагоре, но същевременно предостави на Китай възможност да контролира и двете.
Биткойн миньорите изглежда преразглеждат стратегията за резервите си след дълъг период на разпродажби.
Binance стартира деня с голяма актуализация за алткойн трейдърите, като стана първата борса, която дебютира с търговия на NEXPACE (NXPC).
Спот Етериум борсово търгуваните фондове привличат отново инвеститорския интерес, тъй като капиталът се връща на пазара, а цената на самия актив бележи силен ръст.
XRP се завръща тихо. След като по-рано тази година за първи път от 2018 г. насам премина краткосрочно границата от $3, токенът се стабилизира в диапазона от $2, като все още демонстрирасилен импулс с над 400% ръст на годишна база.