В неотдавнашно изказване Лиза Гордън, председател на инвестиционната банка Cavendish, предложи Обединеното кралство да въведе данък върху крипто транзакциите, за да пренасочи вниманието на инвеститорите обратно към местните фондови пазари.
Тя изрази загриженост относно нарастващата тенденция младите хора да инвестират предимно в криптовалути, отбелязвайки, че повече от половината лица на възраст под 45 години притежават дигитални активи, но нямат инвестиции в традиционни акции.
Гордън предлага Обединеното кралство да намали марковите налози върху акциите, регистрирани на Лондонската фондова борса, и да приложи подобен данък за покупките на криптовалути.
По този начин, според нея, правителството би могло да насърчи повече хора да инвестират в британски компании, което би било от полза за икономиката на страната. Тя подчерта, че акциите предлагат по-пряк принос за растежа, тъй като осигуряват капитал на предприятията, насърчават иновациите и генерират данъци.
Коментарите й идват в контекста на продължаващата промяна към спестяване, а не към инвестиране, като много британци дават приоритет на финансовата сигурност пред дългосрочния растеж. Органът за финансов надзор на Обединеното кралство съобщи, че около 12% от възрастните притежават криптовалути, но тази тенденция, според Гордън, може да попречи на дългосрочното пенсионно планиране.
Гордън също така е част от група лидери в индустрията, които работят за съживяване на финансовите пазари в Обединеното кралство. Въпреки някои неотдавнашни неуспехи, включително намаляването на броя на публичните листвания на компании, тя смята, че местния пазар остава привлекателна опция в сравнение с други международни пазари като САЩ, на които се наблюдава по-голяма волатилност.
Японската агенция за финансови услуги (FSA) работи по предложение за изменение на съществуващите финансови закони с цел криптовалутите да попаднат в същата регулаторна рамка като традиционните финансови инструменти.
Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) предприе важна стъпка, като отмени предишна директива, в която се предлагаше по-строг надзор на търговията с деривати върху дигиталните активи.
Ли Бин, високопоставен служител на Държавната администрация за валутен обмен (SAFE), подчерта ангажимента на агенцията да засили способността си да проследява и анализира влиянието на криптовалутите върху движението на капитали.
Европейските регулатори настояват за по-строги капиталови изисквания за застрахователите, притежаващи криптовалути, което е значителна промяна в подхода на ЕС към дигиталните активи.