Лейбъристкото правителство на Австралия представи нов набор от правила, целящи да регулират крипто сектора, като включат платформи като борси и попечителски услуги в обхвата на съществуващите финансови разпоредби.
Това предложение идва точно в момент, когато страната се подготвя за провеждането на федерални избори, на които управляващата Лейбъристка партия ще бъде изправена пред конкуренцията на опозиционната Коалиция.
Новата рамка, очертана от Министерството на финансите на 21 март, има за цел да приложи подобни мерки за спазване на законодателството, каквито се прилагат в традиционните финансови сектори. Те включват изисквания за защита на клиентските активи, осигуряване на австралийски лиценз за финансови услуги и поддържане на минимални капиталови нива. Въпреки това, по-малките крипто платформи и нефинансовите дружества за дигитални активи ще бъдат освободени от разпоредбите.
Стабилните монети, като част от новите правила, ще попаднат в обхвата на Реформите за лицензиране на плащанията, но в някои случаи няма да бъдат третирани като традиционни финансови продукти, като някои стабилни монети и обвити токени ще бъдат изключени от регулаторния обхват.
Заедно с тези правила правителството на премиера Албанезе обеща да се заеме с въпроса за дебанкирането, който се превърна в предизвикателство за мнозина в крипто индустрията. Правителството също така планира да проучи потенциала на дигиталната валута на централната банка, като през 2025 г. се очаква да бъде създадена по-гъвкава среда за тестване на нови финансови продукти.
Докато Австралия очаква изборите, се спекулира, че промяната в ръководството може да повлияе на подхода на страната към крипто регулирането. Лидери в сектора като главния изпълнителен директор на BTC Markets Каролин Боулър и Джонатън Милър от Kraken Australia приветстваха рамката, но призоваха за по-ясни подробности относно изискванията за капиталова адекватност и попечителство, за да се гарантира, че Австралия ще остане конкурентоспособна на световния пазар.
Японската агенция за финансови услуги (FSA) работи по предложение за изменение на съществуващите финансови закони с цел криптовалутите да попаднат в същата регулаторна рамка като традиционните финансови инструменти.
Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) предприе важна стъпка, като отмени предишна директива, в която се предлагаше по-строг надзор на търговията с деривати върху дигиталните активи.
Ли Бин, високопоставен служител на Държавната администрация за валутен обмен (SAFE), подчерта ангажимента на агенцията да засили способността си да проследява и анализира влиянието на криптовалутите върху движението на капитали.
Европейските регулатори настояват за по-строги капиталови изисквания за застрахователите, притежаващи криптовалути, което е значителна промяна в подхода на ЕС към дигиталните активи.