Американските регулатори изясниха, че добивът на криптовалута с консенсусния механизъм за доказателство за работа (PoW) не попада в обхвата на федералните закони за ценните книжа, предлагайки облекчение за хората в индустрията.
Отделът за корпоративни финанси на SEC потвърди, че операциите по копаене (PoW), независимо дали са соло или групирани, не трябва да регистрират транзакции в агенцията.
Решението зависи от теста на Хауи, който определя дали дадена инвестиция включва очакване на печалба, зависеща от усилията на другите. Тъй като PoW добивът работи самостоятелно, а не като инвестиционен договор, SEC не го класифицира като сделка с ценни книжа.
Това пояснение облекчава опасенията, че правоприлагащото звено на Комисията може да се насочи към миньорите, особено като се има предвид историята на агенцията за преследване на майнинг схеми.
Въпреки че Биткойн постоянно се разглежда като стока, предишни случаи – като обвиненията в измама на Green United – предизвикаха страхове от по-широки регулаторни действия срещу законните добивни дейности.
Въпреки това облекчение, майнърите все още са изправени пред други регулаторни предизвикателства, като контрол на държавно ниво, опасения за околната среда и потенциално бъдещо законодателство, насочено към въглеродните емисии.
Това решение на SEC обаче осигурява повече правна яснота, намалявайки несигурността около работата на проектите за копаене на PoW в САЩ и предлагайки по-стабилна регулаторна среда за растеж на индустрията.
Binance реши да преустанови спот търговията на Tether (USDT) в рамките на Европейското икономическо пространство (ЕИП), тъй като работи за спазване на новите крипто разпоредби на ЕС съгласно MiCA (Регламент за пазарите на крипто-активи).
Калифорния предприема смела стъпка към защита на крипто инвеститорите с нови изменения, които превръщат съществуващия законопроект за финансово регулиране в специална рамка за дигиталните активи.
Японската агенция за финансови услуги (FSA) работи по предложение за изменение на съществуващите финансови закони с цел криптовалутите да попаднат в същата регулаторна рамка като традиционните финансови инструменти.
Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) предприе важна стъпка, като отмени предишна директива, в която се предлагаше по-строг надзор на търговията с деривати върху дигиталните активи.