Продължаващият дебат относно регулаторното третиране на стабилните монети съгласно Регламента на Европейския съюз относно пазарите на крипто активи (MiCA) се засили.
Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) наскоро предостави допълнителна информация за това как MiCA се прилага за стабилни монети, които не отговарят на новите правила. На 3 март Binance обяви плановете си да премахне няколко стабилни монети, включително USDT на Tether, от платформата си за потребителите в Европейското икономическо пространство (ЕИП). Въпреки това потребителите все още ще могат да депозират и теглят тези токени след изключването от списъка, определено за 31 март.
В официално изявление ESMA поясни, че предоставянето на попечителски или трансферни услуги за несъответстващи на изискванията стабилни монети не нарушава MiCA. Органът отбеляза, че тези действия не се считат за „публично предлагане“ съгласно регламента. Въпреки това той посъветва доставчиците на крипто услуги да спрат приоритетно услугите, които позволяват на потребителите да придобиват тези токени.
Това разяснение предизвика допълнително объркване, тъй като разпоредбите на MiCA продължават да се тълкуват по различни начини. Регулаторът също така напомни на доставчиците на крипто услуги, че им е позволено да предлагат услуги само за продажба до края на март, което ще позволи на инвеститорите да излязат от позициите си.
Въпреки това въпросите за това как MiCA се прилага към несъответстващите стабилни монети остават нерешени, като продължават дебатите относно обхвата на регламента и неговото прилагане в сектори като токенизирани активи oт реалния свят и стейкинг.
Докато европейските регулатори следят отблизо адаптирането на пазара към MiCA, индустрията продължава да се бори с последиците от новите закони и тяхното въздействие върху установените крипто практики.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.