Китай въведе нови регулации, насочени към ограничаване на финансовите дейности, свързани с криптовалутите, като изисква от банките да наблюдават и докладват транзакции, свързани с трансграничен хазарт, нелегално банкиране и незаконна търговия с дигитални активи.
Тези мерки, които включват проследяване на източниците на финансиране и моделите на транзакции на физическите лица, имат за цел да ограничат достъпа до криптовалутите.
Правните експерти отбелязват, че новите правила допълнително ограничават употребата на крипто, като класифицират покупките от юани в криптовалути като потенциални трансгранични нарушения.
Това надгражда забраната на Китай от 2019 г. за крипто транзакции, обоснована с опасения относно финансовия риск и въздействието върху околната среда.
Въпреки анти-крипто позицията си, страната притежава приблизително 194,000 BTC на стойност над $18 милиарда, придобити предимно чрез конфискации на активи.
Бившият главен изпълнителен директор на Binance Чанпен Джао спекулира, че Китай в крайна сметка може да възприеме стратегия за Биткойн резерв, отбелязвайки способността на страната да извършва бързи промени в политиката.
Засега обаче Китай остава твърдо против търговията и собствеността върху криптовалутите.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.