Камбоджанските власти блокираха достъпа до 16 големи крипто-борси, включително Binance, Coinbase и OKX, поради липсата на лиценз от Регулатора на ценни книжа и борси на Камбоджа (SERC).
Този ход включва и блокирането на 102 домейна, насочени предимно към сайтове за онлайн хазарт, въпреки че мобилните приложения остават достъпни. Binance, която има забележително присъствие в Камбоджа, призна проблема и следи отблизо ситуацията.
Въпреки тези действия Камбоджа остава значителен играч на световния крипто пазар, като се нарежда в топ 20 по приемане на криптовалути на дребно.
Централизираните борси обработват 70% от крипто транзакциите в страната. Само две компании обаче са получили лицензи в рамките на „регулаторния пясъчник“ за финтех на SERC, което ограничава възможностите за търговия.
Репресиите идват на фона на нарастващата загриженост относно незаконните крипто дейности, включително пране на пари и транзакции в тъмната мрежа.
Последните доклади разкриват над $49 милиарда в подозрителни крипто транзакции, свързани с престъпни организации. Въпреки че регулаторните мерки се увеличават, експертите предполагат, че те може да не отговорят напълно на силното търсене на крипто в страната.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.