Италианският министър на икономиката и финансите Джанкарло Джорджети защити плана на правителството да увеличи данъка върху капиталовите печалби от криптовалути като Биткойн от 26% на 42%, отвръщайки на критиките по време на Световния ден на спестяванията на 31 октомври.
Той наблегна на „високото ниво на риск„, свързано с дигиталните активи, което обоснова предложеното увеличение на данъка, което все още се нуждае от одобрението на италианските законодатели, преди да бъде приложено.
Джулио Чентемеро, член на Камарата на депутатите на Италия, определи увеличението на данъка като „контрапродуктивно„, застъпвайки се за повече дискусии между законодателите. Италианското правителство очаква да получи приблизително $18 милиона годишно от повишаването на данъка.
Това следва предходното увеличение през 2023 г., когато данъкът върху капиталовите печалби за търговия с криптовалути, надвишаващи €2,000, бе увеличен на 26% като част от бюджетния план.
Освен това, като член на Европейския съюз, Италия ще се придържа към рамката за пазарите на крипто активи (MiCA), която трябва да влезе в сила през декември.
Въпреки че тази регулаторна рамка е насочена предимно към емитентите на стабилни монети и има за цел да подобри защитата на потребителите и да намали пазарните манипулации, е малко вероятно тя да повлияе на способността на правителството да налага данъци върху криптовалутите.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.