Европа разклаща глобалното енергийно равновесие при доставките на енергия, обръщайки се към САЩ и Норвегия, за да задоволи нуждите на европейските страни от доставки на газ.
Този потенциално стратегически ход, вдъхновен от геополитически и икономически мотиви, може да промени глобалните отношения или да засегне БРИКС – организация, в която Русия играе една от ключовите роли.
Поради това големи европейски държави като Германия и Чешката република положиха усилия, за да намалят зависимостта си от руските доставки на втечнен природен газ. Новите данни, разкриващи тенденциите във вноса на природен газ, сочат, че количеството газ, внасяно от ЕС от САЩ и Норвегия, значително се е увеличило, оказвайки натиск върху Русия, която в резултат на това преживява драстичен спад в продажбите на своя газ в Европа.
Това е в съответствие с дългосрочната глобална тенденция за изграждане и диверсифициране на енергийните доставки с цел по-добра енергийна сигурност и по-ниски геополитически рискове. По този начин, въпреки че понастоящем Европа внася около 15% от общото си потребление и то под формата на внос от Русия като страна доставчик, съществува голямо намерение да се намали зависимостта от руския газ.
Съкращаването на обема на този газ, за което се договори Европа, нанася мощен удар върху плана на алианса БРИКС да установи контрол върху петролната и газовата промишленост в целия свят.
По този начин европейските усилия за диверсифициране на източниците на внос на газ представляват проблем за БРИКС в поддържането на водещата му роля в световния енергиен сектор и могат да доведат до промени в структурите на властта в световната енергийна сфера и да бъдат от полза за САЩ и Европа.
Gemini направи важна крачка в стратегията си за разширяване в Европа, осигурявайки регулаторно одобрение за предлагане на крипто деривати в целия Европейски съюз.
Докато търговските пратеници от САЩ и Китай се готвят за среща в Женева този уикенд, Доналд Тръмп отново залага на агресивна тарифна политика.
Президентът на Ripple, Моника Лонг, насочва вниманието към нарастващата роля на стабилните монети в глобалните финанси, подчертавайки, че бизнеса вече не може да си позволи да ги пренебрегва.
BlackRock засилва ангажимента си с регулаторните органи в САЩ, като на 9 май се срещна с Крипто работната група на SEC, за да представи нарастващата си гама от продукти за дигитални активи и да продължи разговорите относно променящата се регулаторна среда.
Всички „удари“ по Русия от Европа са реално тупаници по собственият сурат. Заместването на една зависимост с друга монополна зависимост не е диверсификация, а просто нова зависимост. Разликата между зависимостта от Русия и зависимостта от САЩ обаче е в 4 пъти по- високата цена на енергоносителите. Т.е. ЕС си закопава усърдно икономиката и се де индустриализира. Големите фирми си изнасят заводите в САЩ и Китай,а ЕС влиза в рецесия. Браво тъпанар…
Много правилно