Начало » Турция иска де приведе крипто законите си с международните стандарти

Турция иска де приведе крипто законите си с международните стандарти

17.05.2024 14:30 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Турция иска де приведе крипто законите си с международните стандарти

На 16 май управляващата партия в Турция внесе в парламента проектозакон, чиято цел е да регулира криптовалутите. В това законодателно предложение се набляга на лицензирането и регистрацията на доставчиците на услуги в областта на криптовалутите, за да се спазват международните стандарти.

Според доклад на Reuters проектозаконът има за цел да модернизира действащите закони, като създаде цялостна рамка за пазара на криптовалути. Основните му направления включват защита на потребителите, прозрачност на платформите и спазване на финансовите разпоредби.

Съгласно това законодателно предложение платформите за търговия с криптовалути и други доставчици на услуги ще трябва да получат лицензи от Съвета за капиталови пазари (CMB) на Турция.

Освен това страната се отличава с най-високия процент на покупки на стабилни монети спрямо нейния БВП в световен мащаб.

В проектозакона се посочват разпоредби за доставчиците на услуги за криптоактиви, операциите на платформите, съхранението на активи, както и покупката, продажбата и прехвърлянето на криптоактиви от турски граждани. В него се разглежда и класификацията на криптовалутите и проектите, за да се гарантира, че те са в съответствие със съществуващите финансови разпоредби.

Основните разпоредби в законопроекта включват:

1. Изискване доставчиците на крипто услуги да бъдат лицензирани и регулирани от Съвета за капиталови пазари.
2. Засилване на надзора от страна на CMB, за да се защитят активите на потребителите и да се осигури ефективно разрешаване на спорове.
3. Принудително събиране на задължителни приходи от доставчиците на крипто услуги от страна на CMB и Съвета за научни и технологични изследвания на Турция.
4. Забрана на чуждестранните крипто брокери, за да се насърчи местната регулирана екосистема.

Тази законодателна инициатива има за цел да приведе Турция в съответствие с международните стандарти и да отговори на опасенията на Специалната група за финансови действия (FATF), като по този начин укрепи сигурността и надеждността на националния крипто пазар.

Проектозаконът включва и разпоредби за прилагане на насоките за движения на FATF. Съгласно Правилата за движения на FATF, компаниите и финансовите институции, участващи в транзакции с дигитални активи, известни под общото наименование доставчици на услуги за виртуални активи (VASP), трябва да получават и споделят „точна информация за инициатора и бенефициента“ с други VASP или финансови институции по време на транзакциите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Meждународен финансов орган настоява за по-строг надзор над криптовалутите

Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.

20.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Председателят на Фед намекна за облекчение на крипто правилата

Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.

17.04.2025 14:40 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нов законопроект в САЩ ограничава задкулисното влияние в политиката

Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.

16.04.2025 15:33 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ню Йорк планира да приеме Биткойн и Етериум като платежно средство за държавни задължения

Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.

13.04.2025 15:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.