Политиците от Федералния резерв, които очакват по-съществен напредък по отношение на инфлацията, преди да намалят разходите по заемите, получиха някои положителни новини в сряда.
Правителствен доклад посочи леко отслабване на инфлацията за април. Индексът на потребителските цени (ИПЦ) се повиши с 3.4% спрямо предходната година и с 0.3% спрямо март, което показва, че Фед все още има да извърви известен път, за да постигне целта си за инфлация от 2%.
Въпреки това докладът прекъсна тримесечната тенденция на по-високи от очакваното показания за инфлацията, която подкопаваше увереността на политиците на Фед в постепенното намаляване на ценовия натиск. Напоследък все повече политици предполагат, че може да се наложи лихвените проценти да останат високи за по-дълъг период от време.
Анализаторите намират за особено окуражаващо лекото отслабване на инфлацията в доклада от сряда, тъй като политиците отдавна очакваха това, но наблюдаваха бавен напредък. Цените на наемите се повишиха с 0.35% спрямо предходния месец, което е най-бавният темп от 2021 г. насам.
Основният индекс на потребителските цени, който изключва цените на енергията и храните и се счита за по-точен измерител на основния ценови натиск, нарасна с 3.6%, което е най-бавният темп от три години насам. Анализаторите смятат, че тези данни предполагат, че предпочитаният от Фед измерител на инфлацията – ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE) – също вероятно е отслабнал през април. Главният икономист на JP Morgan Майкъл Фероли оцени, че основният PCE индекс се е увеличил с 2.7% на годишна база през април, което е спад спрямо 2.8% през март.
Макар че показателите за инфлацията все още са над целта на Фед, те се движат в правилната посока след месеци на разочароващи данни – отбеляза Фероли. Освен това инвестиционните разходи в сектори като зелената енергия, енергийната сигурност и подобряването на околната среда могат да окажат влияние върху бъдещите инфлационни тенденции.
Друг правителствен доклад показа, че продажбите на дребно, които бързо нарастваха, са останали непроменени през април спрямо март. След оповестяването на данните трейдърите увеличиха залозите си за намаляване на лихвените проценти на Фед през септември и декември, като договорите за лихвени фючърси сочеха лихвена политика в края на годината в диапазона 4.75%-5%, което е по-малко от сегашния диапазон 5.25%-5.5%. Въпреки това ранното начало на понижаването на лихвените проценти остава малко вероятно, като договорите за лихвени фючърси показват само малък шанс за понижение на лихвите през юли.
Председателят на Фед Джером Пауъл наскоро посочи, че намаляването на лихвите може да бъде отложено за по-късно през годината, за да се гарантира, че инфлацията ще се движи към целта на Фед от 2%. Той също така спомена, че повишение на лихвените проценти на този етап е малко вероятно. Джейсън Прайс, ръководител на отдела за инвестиционна стратегия и изследвания в Glenmede, коментира, че макар последните данни да облекчават някои опасения относно възможността да не се стигне до намаляване на лихвите, те не поставят Фед на пътя към незабавно започване на понижаване на лихвите. Ще са необходими още данни, за да може Фед да придобие увереност при вземането на такива решения.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.