Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
В неотдавнашно интервю за CNBC Хагърти подчерта, че стабилните монети – дигитални активи, подкрепени от резерви – ще изискват огромни количества високо сигурни краткосрочни активи, за да поддържат фиксирания курс към долара. Според него това търсене ще доведе до скок в покупките на държавни облигации.
„Ще видим емитентите на стабилни монети да се превърнат в най-големите купувачи на американски държавни облигации в световен мащаб“, прогнозира Хагърти.
Сенаторът от Тенеси стои зад GENIUS Act (Закон за насочване и установяване на национална иновация за стабилни монети в САЩ), двупартийно предложение, целящо създаването на регулаторна рамка за стабилните монети. Законопроектът набира скорост в Конгреса и може да помогне за формализирането на правила, изискващи токените да бъдат подкрепени едно към едно с пари в брой или краткосрочен държавен дълг.
Хагърти отхвърли идеята за използването на акции като резерви, като вместо това посочи по-безопасни, ликвидни активи като облигации и пари кеш като естествена основа на икономиката на стабилните криптовалути. Той отбеляза, че законодателството може да доведе до над $1 трилион долара ново търсене на ценни книжа, като същевременно позиционира американския долар в центъра на глобалните цифрови финанси.
Ако бъде приет, законът GENIUS ще изисква емитентите да държат резерви под формата на щатски долари, депозити до поискване, застраховани сметки или федерални дългови инструменти, което ефективно ще превърне доставчиците на стабилни монети в основни участници на пазарите на държавни облигации.
Хагърти определи законопроекта като трансформираща стъпка за модернизиране на платежната система на САЩ, като същевременно засилва доминацията на долара в бързо дигитализиращата се глобална икономика.
Бавното разрушаване на крипто империята на Сам Банкман-Фрийд продължава, като фалиралите компании FTX и Alameda Research прехвърлят тихомълком още $10.3 милиона в Solana (SOL) като част от плана си за ликвидация.
Вашингтон направи грандиозен военен парад на стойност $45 милиона на 14 юни 2025 г., с който бяха отбелязани две важни събития: 250-годишнината на американската армия и 79-ият рожден ден на Доналд Тръмп.
Спорът дали писането на код, фокусиран върху поверителността, е престъпление, се разгаря от двете страни на Атлантическия океан, а крипто общността отваря портфейла си, за да защити двама ключови инженери на Tornado Cash.
С наближаването на края на шестдесетгодишното си управление в Berkshire Hathaway, легендарният инвеститор Уорън Бъфет засили фокуса си, влагайки близо $197 милиарда в само няколко акции.