Министерството на финансите на САЩ въведе санкции срещу различни руски дружества за финансови услуги и технологии, като блокчейн компанията Atomyze, за участието им в разработването или предлагането на услуги в криптовалути, целящи заобикаляне на санкциите срещу Русия, свързани с конфликта в Украйна.
В последния си кръг от санкции Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ идентифицира 13 субекта и две физически лица. Тези санкции са насочени към основната финансова инфраструктура на Русия, за да се попречи на използването на международната финансова система от нейна страна за постигане на целите ѝ в украинския конфликт.
Сред субектите, посочени от OFAC, са пет, които са собственост или се контролират от лица, които понастоящем са подложени на санкции. Сред фирмите, към които са насочени санкциите, е Atomyze – компания за финансови технологии, собственост на инвестиционната група Interros Holding на санкционирания руски милиардер Владимир Потанин.
Atomyze е включена в списъка заради усилията си да токенизира благородни метали и диаманти за руски предприятия, както и заради сътрудничеството си със санкционираните руски банки Rosbank и Sovcombank.
Интересно е, че Atomyze придоби първия руски правителствен лиценз за издаване и търговия с дигитални финансови активи през февруари 2022 г., точно преди нахлуването на руските сили в Украйна. Впоследствие, през юли 2022 г., Atomyze представи първоначалния дигитален токен, подкрепен с паладий от Nornickel, санкциониран производител на метали, който също е под контрола на Потанин.
Освен това финтех фирмата Lighthouse, която сключи първоначалната сделка с руски дигитални активи, обезпечени с парични средства, през юни 2022 г., беше включена в списъка на OFAC със специално посочени граждани.
Министерството на финансите изтъкна сътрудничеството на Lighthouse със санкционираната централна банка на Русия и с големи санкционирани финансови институции като VTB и Sberbank.
Други финансовотехнологични компании, обект на санкции от OFAC, включват B-Crypto, Masterchain и Veb3 Technology. Тези санкции обикновено забраняват транзакциите в щатски долари на съответните дружества и достъпа им до финансовата система на САЩ.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.