Министерството на финансите на САЩ въведе санкции срещу различни руски дружества за финансови услуги и технологии, като блокчейн компанията Atomyze, за участието им в разработването или предлагането на услуги в криптовалути, целящи заобикаляне на санкциите срещу Русия, свързани с конфликта в Украйна.
В последния си кръг от санкции Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ идентифицира 13 субекта и две физически лица. Тези санкции са насочени към основната финансова инфраструктура на Русия, за да се попречи на използването на международната финансова система от нейна страна за постигане на целите ѝ в украинския конфликт.
Сред субектите, посочени от OFAC, са пет, които са собственост или се контролират от лица, които понастоящем са подложени на санкции. Сред фирмите, към които са насочени санкциите, е Atomyze – компания за финансови технологии, собственост на инвестиционната група Interros Holding на санкционирания руски милиардер Владимир Потанин.
Atomyze е включена в списъка заради усилията си да токенизира благородни метали и диаманти за руски предприятия, както и заради сътрудничеството си със санкционираните руски банки Rosbank и Sovcombank.
Интересно е, че Atomyze придоби първия руски правителствен лиценз за издаване и търговия с дигитални финансови активи през февруари 2022 г., точно преди нахлуването на руските сили в Украйна. Впоследствие, през юли 2022 г., Atomyze представи първоначалния дигитален токен, подкрепен с паладий от Nornickel, санкциониран производител на метали, който също е под контрола на Потанин.
Освен това финтех фирмата Lighthouse, която сключи първоначалната сделка с руски дигитални активи, обезпечени с парични средства, през юни 2022 г., беше включена в списъка на OFAC със специално посочени граждани.
Министерството на финансите изтъкна сътрудничеството на Lighthouse със санкционираната централна банка на Русия и с големи санкционирани финансови институции като VTB и Sberbank.
Други финансовотехнологични компании, обект на санкции от OFAC, включват B-Crypto, Masterchain и Veb3 Technology. Тези санкции обикновено забраняват транзакциите в щатски долари на съответните дружества и достъпа им до финансовата система на САЩ.
Интересът към Terra Luna Classic (LUNC) се подновява, тъй като водещата крипто борса подкрепя последния ъпгрейд на мрежата, което подхранва оптимизма въпреки по-широкия пазарен спад.
Citadel Securities, основен маркетмейкър в Маями, се подготвя да навлезе в търговията с криптовалути, с което отбелязва значителна промяна в стратегията си.
На фона на ескалиращото напрежение между икономическия съюз БРИКС и САЩ, според бившия президент Доналд Тръмп Вашингтон и Москва изглежда са на прага на значително икономическо споразумение.
Правният анализатор Джереми Хоган предположи, че дългогодишната битка между Ripple и Комисията по ценните книжа и борсите може да приключи през първата половина на годината.