Министерството на финансите на САЩ въведе санкции срещу различни руски дружества за финансови услуги и технологии, като блокчейн компанията Atomyze, за участието им в разработването или предлагането на услуги в криптовалути, целящи заобикаляне на санкциите срещу Русия, свързани с конфликта в Украйна.
В последния си кръг от санкции Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ идентифицира 13 субекта и две физически лица. Тези санкции са насочени към основната финансова инфраструктура на Русия, за да се попречи на използването на международната финансова система от нейна страна за постигане на целите ѝ в украинския конфликт.
Сред субектите, посочени от OFAC, са пет, които са собственост или се контролират от лица, които понастоящем са подложени на санкции. Сред фирмите, към които са насочени санкциите, е Atomyze – компания за финансови технологии, собственост на инвестиционната група Interros Holding на санкционирания руски милиардер Владимир Потанин.
Atomyze е включена в списъка заради усилията си да токенизира благородни метали и диаманти за руски предприятия, както и заради сътрудничеството си със санкционираните руски банки Rosbank и Sovcombank.
Интересно е, че Atomyze придоби първия руски правителствен лиценз за издаване и търговия с дигитални финансови активи през февруари 2022 г., точно преди нахлуването на руските сили в Украйна. Впоследствие, през юли 2022 г., Atomyze представи първоначалния дигитален токен, подкрепен с паладий от Nornickel, санкциониран производител на метали, който също е под контрола на Потанин.
Освен това финтех фирмата Lighthouse, която сключи първоначалната сделка с руски дигитални активи, обезпечени с парични средства, през юни 2022 г., беше включена в списъка на OFAC със специално посочени граждани.
Министерството на финансите изтъкна сътрудничеството на Lighthouse със санкционираната централна банка на Русия и с големи санкционирани финансови институции като VTB и Sberbank.
Други финансовотехнологични компании, обект на санкции от OFAC, включват B-Crypto, Masterchain и Veb3 Technology. Тези санкции обикновено забраняват транзакциите в щатски долари на съответните дружества и достъпа им до финансовата система на САЩ.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.