Предполага се, че Китай, член на БРИКС, може да притежава значително повече златни резерви от официално обявените 2,250 тона.
Въпреки че Китайската народна банка (КНБ) твърди, че към 2024 г. ще притежава 2,250 тона, експертът на пазара на злато Ян Ниувенхуйс оспорва тази цифра. Ниеувенхуейс предполага, че действителните златни резерви на Китай може да възлизат на 5,358 тона, като предлага документ.
Моментът на появата на контрадокумента на Ниеувенхуейс съвпада с глобалните усилия на БРИКС да убеди развиващите се страни да се откажат от щатския долар. Той твърди, че Китай може да трупа злато, за да постигне напредък в глобалната програма за дедоларизация, като твърди, че Китайската народна банка преследва „скрита програма за дедоларизация“, като прикрива истинските си златни резерви.
Ниувенхуйс прогнозира, че скритите покупки на злато от страна на Китай могат да доведат до повишаване на цените, като потенциално създадат „перфектна буря“ през следващите години.
При сегашната цена на златото от $1,975 за тройунция, приблизително 5,358-те тона злато, предполагаемо притежавани от Китай през 2024 г., ще бъдат оценени на $338.5 милиарда. Нийвенхюс подчертава, че тези тайни покупки отразяват по-широка тенденция на усилия за дедоларизация, като Китай и другите държави от БРИКС се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар въпреки неговия статут на основна резервна валута в света.
През последните 15 месеца Китай и съюзът БРИКС бяха значителни купувачи на злато, което породи загрижеността на Световния съвет по златото за потенциални смущения на пазарите на злато и суровини. Последиците от отдръпването на БРИКС от долара в търговията биха могли да се отразят върху различни сектори на американската икономика.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.