Ключов икономически показател дава предупредителни сигнали, докато несигурността надвисва над финансовите пазари.
Съотношението между Dow Jones и златото, което проследява баланса между акциите и благородния метал, се приближава до ниво, което в исторически план предшества големи рецесии. Анализаторите предупреждават, че подобни модели са се появили преди сривове като Голямата депресия, кризата от 2008 г. и COVID-19.
Това съотношение отразява колко унции злато са необходими, за да съответстват на индекса Dow Jones Industrial Average. Спадът сигнализира за нарастващо предпочитание на инвеститорите към златото, което често е реакция на слабостта на фондовия пазар. През 2025 г. съотношението се приближава към критичен праг, което подхранва опасенията, че може би е в ход значителна промяна.
Пазарните нагласи стават все по-предпазливи. Goldman Sachs вече вижда 20% вероятност за рецесия в САЩ (в сравнение с 15%), като се позовава на потенциални търговски смущения. В същото време проучване на Bank of America установи, че 55% от мениджърите на фондове определят глобалната рецесия като основен риск, а нарастващите парични резерви свидетелстват за преминаване към по-безопасни активи.
Доверието на потребителите се понижава, което се отразява в резкия спад на индекса на настроенията на Мичиганския университет. Водещите икономически показатели също отслабват – промишленото производство, продажбите на дребно и покупките на жилища се забавят.
В глобален мащаб бавният растеж на ключови пазари като Китай и Европа оказва допълнителен натиск върху износа на САЩ. При наличието на множество предупредителни знаци опасенията за икономически спад продължават да се засилват.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.