Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън подчерта спешната необходимост законодателите да установят федерални регулаторни стандарти за индустрията на криптовалутите.
Йелън, която е и председател на Съвета за надзор на финансовата стабилност (FSOC), изтъкна пропуските в регулаторните правомощия по отношение на дигиталните активи.
Тя подчерта, че е важно Конгресът да се заеме с тези пропуски, отбелязвайки рисковете, свързани с криптовалутите, като например потенциални масови бягства от платформи за класа активи и нестабилност на цените на криптоактивите.
В отговор на споменаването от страна на председателя на Комитета Патрик Макхенри на два двупартийни законопроекта, свързани със стабилните монети и структурата на криптопазара, Йелън изрази резерви, като заяви, че тези усилия са недостатъчни.
Тя подчерта рисковете, които стабилните монети представляват за финансовата система, както бе подчертано от FSOC и от Работната група на президента по финансовите пазари. Йелън приветства усилията на Конгреса за създаване на регулаторна рамка за намаляване на тези рискове.
Въпреки че някои щати, включително Ню Йорк и Уайоминг, са въвели свои собствени регулаторни насоки за емитентите на стабилни монети, Йелън аргументира необходимостта от федерална политика. Въпреки че Законът за яснота при разплащанията със стабилни монети запазва правомощията на щатските регулатори, Йелън настоява за важността на федерален регулаторен минимум, приложим в цялата страна.
Забележките на Йелън бяха направени по време на годишното изслушване за преглед на доклада на FSOC, който определи дигиталните активи като риск за финансовата стабилност и призова Конгреса да предостави правомощия за регулиране на спот пазарите на федерална агенция. По-късно през седмицата тя трябва да се яви пред Сената, за да обсъди същия доклад.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.