Растежът на криптовалутите и блокчейн технологиите през 2021 г. също привлече значителни инвестиции в сектора, тъй като инвеститорите в рисков капитал продължиха да вливат все повече пари в това пространство.
По-конкретно, през 2021 г. инвестициите на венчър капиталисти в блокчейн технологиите са нараснали с над 600% до $14.8 милиарда от $2.1 милиарда, регистрирани през 2020 г., сочат данни на GlobalData.
Дейността на венчър фондове е била концентрирана основно в Северна Америка с $6.8 милиарда, следвана от Латинска Америка с $3.4 милиарда, докато Европа се нарежда на трето място с $3 милиарда. На други места в сектора са инвестирани $1.6 милиарда от венчър капиталисти от Азиатско-тихоокеанския регион, а в Близкия изток – $0.44 милиарда ръст на инвестициите въпреки началния стадий на блокчейн технологиите.
През 2021 г. инвестициите в сектора на блокчейн рязко нараснаха, въпреки че секторът е в начален етап на развитие. Въпреки това както инвеститорите, така и потребителите се стремят да се възползват от предимствата на технологията, тъй като тя се интегрира в ИТ решенията на компаниите.
Струва си да се отбележи, че инвестициите бяха насочени предимно към конкретни сектори, като водещи бяха банковото дело и разплащанията.
„Един от секторите, които инвестират сериозно в блокчейн технологията, в банковото дело и плащанията. Блокчейн помага на платежната индустрия да управлява паричните преводи, дигиталните валути на централните банки и токенизацията на активите, но все още е нова технология, която трябва да бъде напълно тествана, преди да бъде възприета изцяло в рамките на платежната инфраструктура“, каза Крис Динга, анализатор по плащанията в GlobalData.
Според доклада, въпреки значителните инвестиции в сектора, пречки като липсата на ясни регулаторни рамки и недостатъчно квалифициран персонал пречат на повече участници да се включат.
Въпреки това се очаква в бъдеще приложението на технологията да нарасне рязко под ръководството на централните банки. По-специално, над 90 централни банки вече разглеждат възможността за разкриване на дигитални валути на централните банки (CBDC), които ще се захранват от блокчейн технология.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Основателят на Polygon набира $50 милиона за Web3 фонд
Освен това различни утвърдени компании поемат инициативата за вливане на пари в блокчейн компании, тъй като залагат на растежа на технологията. В тази връзка предишен доклад посочи, че Google е класирана като най-благосклонната към блокчейн публично търгувана компания с инвестиции в размер на над $1.5 милиарда в това пространство. Google обаче предложи разяснение относно участието си във финансирането на блокчейн.
„Както се казва в доклада, макар че малкият брой компании, свързани с блокчейн, в които сме инвестирали, са набрали общо $1.5 милиарда, ние самите сме инвестирали само малка част от тази сума“, заяви говорител на Google.
Интересно е, че ще си струва да се проследи как ще се повлияе на венчър финансирането през 2022 г., като се има предвид, че крипто пазарът е изправен пред значителна волатилност. Пазарните условия принудиха и някои компании, задвижвани от блокчейн, да прибегнат до пренастройване на дейността си.
Така например платформите за крипто заеми Celsius и Voyager Digital прекратиха дейността си с обявяване в несъстоятелност. В същото време крипто борсата Coinbase беше принудена да въведе замразяване на наемането на служители, наред с разгръщането на съкращения.
Освен това актьорът беше засегнат и от срива на екосистемата Terra (LUNA), който доведе до загуба на значителни инвестиции, наред с това, че беше белязан от обвинения в измами.
В смела стъпка за съчетаване на традиционни сектори със стратегия за дигитални активи, главният изпълнителен директор на „Bitcoin Magazine“ Дейвид Бейли е начело на сливането между неговата компания Nakamoto, специализирана в Биткойн, и доставчика на здравни услуги KindlyMD.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.