Според доклад през 2022 г. крипто сферата е загубила $3.77 милиарда заради 303 инцидента, свързани със сигурността на блокчейн технологията.
Въпреки че от 2020 г. насам броят на хакерските инциденти непрекъснато нараства, общата сума, загубена от тези атаки е драстично по-малка през 2022 г. в сравнение с предходните години. Според информацията през 2020 г. са регистрирани 123 хакерски инцидента на стойност $4.3 милиарда, а през 2021 – $9.80 милиарда от 236 инцидента.
През 2022 г. 255 от хаковете са засегнали DeFi, междуверижни мостове и NFT екосистеми. Крипто портфейлите се нареждат на второ място с общо 11 атаки, а борсите заемат трето място с 10 инцидента.
През 2022 г. са регистрирани 172 атаки, насочени към DeFi проектите. Протоколите, изградени върху BNB веригата са най-атакувани от хакерите, като мрежата беше засегната 79 пъти с общи загуби от $785 милиона.
Втората най-атакувана верига е тази на Етериум (ETH). DeFi проектите, изградени върху тази мрежа загубиха $528 милиона в резултат на 50 различни атаки.
Последните позиции заемат Solana (SOL), Fantom (FTM) и Avalanche (AVAX).
СВЪРЗАНО: Най-големите крипто хакове през 2022 г.
Според доклада през 2022 г. е имало десет атаки срещу междуверижни мостове. Най-скъпо струващият инцидент е този свързан с Ronin Network, който се случи на 29 март 2022 г. и струва $610 милиона.
На второ място е поставена атаката срещу Wormhole. Тя се проведе на 2 февруари 2022 г. и хакерите откраднаха $326 милиона.
NFT екосистемите са преживели 56 хакерски инцидента, които са довели до загуба на над $65.44 милиона общо.
По-голямата част от тези инциденти са били свързани с фишинг атаки. През годината са регистрирани общо 22 такива атаки и представляват около 39% всички инциденти в NFT сферата.
Хакерските атаки, при които са използвани уязвимости в договори са на второ място със 17 инцидента, съставляващи 30% от общата цифра, а “Rug pull” схемите се нареждат на трето място, съставлявайки около 21% с 12 регистрирани инцидента.
Във вторник семейството на Джон Форсайт, лекар от спешното отделение и иноватор в областта на криптовалутите, разкри, че той е открит мъртъв в северозападен Арканзас след предишното му изчезване този месец.
Крипто инфлуенсърът, познат като “ZachXBT” обвини проекта $VIRAL Meme Coin, че е измамил инвеститорите със 131 ETH, което поражда опасения за поредната измама с меме монети, използващи верифициран бадж (синя отметка), за да измамят нищо неподозиращи хора.
В неотдавнашно съобщение за пресата се посочва, че прокуратурата на САЩ е предприела правни действия за възстановяване на постъпленията от криптовалута, свързани с измамна схема, насочена към компания, базирана в Масачузетс.
Според британска агенция за докладване на измами, през изминалата, над 40% от загубите поради крипто измами във Великобритания година са се увеличили.