На фона на влошаващите се макроикономически условия, някои криптовалути бележат сериозен ръст през последните няколко седмици.
Няколко токена, свързани с мрежата от ‘нулевия слой’ на Cosmos се повишиха в четвъртък, след като пазарът отбеляза възход, воден от двете най-големи криптовалути – Биткойн (BTC) и Етериум (ETH).
Според данни на CoinMarketCap, криптовалутата ATOM на Cosmos се е повишила със 7.6% през последните 24 часа, удължавайки ралито, което го доведе до ръст от 40.6% за 30 дни. В момента активът се търгува на цена от $12.72. Evmos, блокчейн мост, който използва протокола Inter-Blockchain Communication на Cosmos, за да свърже екосистемата с Етериум, отбеляза ръст от 21.1%, като в момента се търгува на $2.80. Други проекти на Cosmos, като Osmosis и JUNO, отбелязаха скромни печалби от 3.8% и 3.5%, въпреки че през последните 24 часа те се повишиха повече от много други основни активи.
Въпреки че няма ясна причина за скока на екосистемата, вероятно голям фактор е продължилото седмици наред поскъпване на ATOM на фона на подобренията в пазарните нагласи. Всеки път, когато местният токен на дадена блокчейн мрежа спечели вниманието на пазара с рали, други проекти в рамките на същата екосистема обикновено се възползват от него.
Тъй като базовият слой на блокчейн обикновено има най-голяма стойност в дадена екосистема, те са склонни да бъдат по-малко волатилни. В резултат на това проектите с по-ниска пазарна капитализация често могат да постигнат по-добри резултати, ако интересът към екосистемата нарасне (за разлика от тях по-малките токени са склонни да ‘кървят’ по-силно, когато тенденцията се обърне).
Cosmos се рекламира като „интернет на блокчейн мрежите“, действайки като свързващ център за множество отделни блокчейн мрежи. Ето защо той е известен като „нулев слой“, подобен на Polkadot, а не като мрежи от първи слой като Етериум и Solana, които действат като базови вериги, върху които да се изграждат приложенията.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум китовете местят токените си на борсите
Cosmos се отличава от други подобни проекти, като възприема модел на споделена сигурност, който помага за стартирането на нови блокчейн мрежи и им позволява да взаимодействат помежду си в рамките на една екосистема.
Въпреки че Cosmos е в процес на разработване от няколко години и отбеляза известен ръст заедно с много други ключови проекти през 2021 г., той изостана от много проекти от първи слой, които се възползваха от нарастващия интерес към NFT и т.нар. ‘yield-farming’.
АТОМ достигна връх от $44.45 през януари 2022 г., но не успя да завладее съзнанието на крипто общността по същия начин, както направиха такива проекти като Solana, Avalanche и вече фалиралата Terra.
Дори след днешното рали, криптовалутата все още има да извърви дълъг път, за да се върне към своя връх. При цена от $12.72 тя е на около 71.3% от най-високата си стойност за всички времена.
Ки Йонг Джу от CryptoQuant наскоро обяви началото на алткойн сезона, но този път нещата са различни. Вместо типичния поток от капитали от Биткойн към алткойни, той подчерта, че това са притежателите на стабилни монети.
Компанията Franklin Templeton официално се включи в надпреварата за спот Solana борсово търгуван фонд, като на 21 февруари подаде заявление S-1 в Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC).
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.
Развитието на Лайткойн ETF набира скорост, след като Canary Litecoin ETF се появи на платформата на Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC).