Според американската прокуратура Ишан Уахи, бивш продуктов мениджър в Coinbase Global Inc (COIN.O), е осъден на две години затвор, с което се отбелязва първото дело за търговия с вътрешна информация, свързано с криптовалута.
Във федералния съд в Манхатън окръжният съдия на САЩ, Лорета Преска, произнесе присъдата на 32-годишния Ишан Уахи, след като през февруари той се призна за виновен по две обвинения в заговор за извършване на измама.
По време на изслушването за произнасяне на присъдата съдия Преска описа схемата като “масивна злоупотреба” с доверието на Coinbase, като посочи, че опитите за прикриване на действията показват, че Уахи и съучастниците му са осъзнавали неправомерните си действия.
Това дело е едно от няколкото значими наказателни преследвания, свързани с криптовалути, започнати от американските прокурори в Ню Йорк. Сред тях е и делото срещу Сам Банкман-Фрийд, основател на FTX, който не се е признава за виновен.
Прокурорите твърдят, че Уахи е споделил поверителна информация с брат си Нихил и техния приятел Самир Рамани относно дигиталните активи, регистрирани на Coinbase, една от най-големите крипто борси в света.
Според прокурорите тази информация е позволила на триото да спечели $1.5 милиона, като е търгувало с 55 дигитални актива преди официалните обявления за листване между юни 2021 г. и април 2022 г.
Преди това Нихил Уахи се призна за виновен по обвинение в заговор за телеграфна измама през септември и беше осъден на 10 месеца затвор през януари. Междувременно Самир Рамани остава на свобода.
По време на изслушването Ишан Уахи изрази разкаяние за действията си и тяхното въздействие върху приятелите и семейството му, много от които бяха в съда.
Помощник-прокурорът Ноа Соловейчик заяви по време на изслушването, че поведението на Уахи не е било изолиран инцидент, а по-скоро поредица от съвети, споделени в продължение на 10 месеца.
В съдебните документи Уахи поиска присъда, която да не е по-дълга от тази на брат му, като се позова на подобни случаи на търговия с вътрешна информация, които са довели до минимално или никакво лишаване от свобода.
Прокурорите обаче настояха за присъда от над три години за Ишан Уахи с цел да възпрат други вътрешни лица, занимаващи се с криптовалути, да злоупотребяват с корпоративна информация.
Министерството на правосъдието на САЩ има по-широки правомощия от Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) при преследването на случаи, свързани с финансова печалба чрез измама, независимо от вида на активите.
Това предоставя на Министерството на правосъдието по-голяма свобода на действие при преследването на неправомерни действия, свързани с криптовалути, в сравнение със SEC, която се фокусира върху регулирането на пазарите на ценни книжа.
В съдебните дела, заведени от SEC срещу Ишан и Нихил Уахи във връзка с техните сделки, SEC твърди, че много дигитални активи се класифицират като ценни книжа. Съдебните документи разкриха, че Ишан Уахи е постигнал предварително споразумение за уреждане на спора със SEC, а Нихил Уахи също е в процес на преговори за уреждане на спора с комисията.
Източник: Reuters
Русия активно оформя своя подход към криптовалутите в страната. През април Антон Силуанов, министърът на финансите на Русия обсъди нова платежна система, която ще включва криптовалути.
Според информация от Ясин Елманджра, анализатор в Ark Invest, Съединените щати са изправени пред риска да отстъпят водещата си позиция в глобалната крипто екосистема на няколко държави като Обединените арабски емирства, Южна Корея, Австралия и Швейцария.
Борсово търгуваните фондове (ETF) напоследък набраха значителна популярност, привличайки разнообразни инвеститори, търсещи експозиция към редица активи.
Главният изпълнителен директор на Ripple Labs наскоро обяви плановете си да използва $1 милиард от паричните резерви на компанията, за да разшири обхвата на услугите ѝ.