800 жертви на инвестиционната схема BitConnect ще получат известна утеха, след като съдът на САЩ нареди между тях да бъдат разпределени $17 милиона под формата на обезщетение.
Според прессъобщение на Министерството на правосъдието на САЩ, Окръжният съд на САЩ постанови компенсацията за Южния окръг на Калифорния.
BitConnect се смяташе за платформа за криптозаеми, която използва собствени технологии като „BitConnect Trading Bot“ и „Volatility Software„, за които компанията твърди, че ще гарантират възвръщаемост на инвеститорите.
Платформата обаче се оказа обикновена Понци схема, като на ранните инвеститори се плащаше със средства, събрани от нови инвеститори и това се повтаряше. Основателят на платформата Сатиш Кумбани беше обвинен през февруари 2022 г., а нейният организатор от САЩ Глен Аркаро се призна за виновен през септември 2021 г.
Докато Министерството на правосъдието повдига обвинения на Кумбани, той е обект на полицейско разследване и в Индия. Настоящото му местонахождение обаче е неизвестно. Въпреки че органите от редица държави предприеха действия срещу операциите на компанията това не спря някои развития около платформата да продължат дори след като регулаторните органи се намесиха.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн достигна деветседмичен връх
През ноември 2021 г. Министерството на правосъдието конфискува криптовалута на стойност $56 милиона и възнамеряваше да продаде конфискуваните активи, а след това да разпредели средствата между жертвите на измамата като обезщетение.
Иззетите средства са на стойност $17 милиона по сегашни цени, въпреки че Министерството на правосъдието не уточни кога иззетите криптоактиви са били продадени за пари в брой.
Компенсацията, определена за връщане ще бъде предоставена само на няколко от засегнатите хиляди жертви, които общо загубиха около $2.4 милиарда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.