Китай вече не е на път да изпревари САЩ като най-голямата икономика в света в близко бъдеще и е изправен пред все по-големи предизвикателства, за да запази икономическото си лидерство.
Според Bloomberg Economics прогнозите са, че брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай ще надмине този на САЩ едва към средата на 40-те години на 21 в., а дори и тогава ще бъде с малка разлика, преди да се свие. Преди пандемията се очакваше, че Китай ще си осигури и запази лидерската позиция още в началото на следващото десетилетие.
В неотдавнашна изследователска бележка икономистите на Bloomberg заявиха, че „икономическият растеж на Китай се забавя по-рано от очакваното“, като отдадоха това на загубеното темпо на възстановяване след епидемията, на значителния спад на пазара на недвижими имоти и на намаляващото доверие в икономическото управление на Пекин. Спадът на доверието може да продължи и да се отрази негативно на дългосрочните перспективи за растеж.
Тези икономисти преразгледаха прогнозите си за растежа на Китай, като предвидиха забавяне на растежа до 3.5% през 2030 г. и близо 1% до 2050 г., в сравнение с предишните оценки от съответно 4.3% и 1.6%. Миналата година икономиката на Китай се разшири с 3%, което е един от най-бавните темпове от десетилетия насам, тъй като ограниченията, свързани с пандемии и кризата с недвижимите имоти се отразиха негативно.
Надеждите за стабилно възстановяване през тази година отслабнаха поради намаляващия износ, задълбочаващата се криза в сектора на недвижимите имоти и намалената активност в сектора на услугите.
В резултат на това икономическата траектория на Китай се преоценява в световен мащаб. Съединените щати и държавите от Г-7 проучват структурните проблеми в Китай, виждайки възможности за укрепване на позициите си спрямо геополитически конкурент, който изпитва забавяне. Освен това продължаващите предизвикателства в Китай, включително намаляващо население, регулаторни рестрикции и геополитическо напрежение, намаляват доверието.
За разлика от тях Съединените щати показват признаци на устойчивост, като стабилният пазар на труда, високите потребителски разходи и умерената инфлация засилват доверието в способността им да избегнат непосредствена рецесия. Goldman Sachs Group Inc. понижи вероятността за рецесия в САЩ от 20% на 15%. Bloomberg Economics оценява потенциалния растеж на САЩ на 1.7% през 2022-2023 г., като според дългосрочните прогнози той постепенно ще намалее до 1.5% към 2050 г.
Въпреки че оптимизмът за средносрочния растеж на Китай се запазва поради огромната му икономика, потенциала му да навакса изоставането си в областта на технологиите и правителствените инициативи за развитие, тези фактори понастоящем имат намалено въздействие.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.
Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.
Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.