Китай вече не е на път да изпревари САЩ като най-голямата икономика в света в близко бъдеще и е изправен пред все по-големи предизвикателства, за да запази икономическото си лидерство.
Според Bloomberg Economics прогнозите са, че брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай ще надмине този на САЩ едва към средата на 40-те години на 21 в., а дори и тогава ще бъде с малка разлика, преди да се свие. Преди пандемията се очакваше, че Китай ще си осигури и запази лидерската позиция още в началото на следващото десетилетие.
В неотдавнашна изследователска бележка икономистите на Bloomberg заявиха, че „икономическият растеж на Китай се забавя по-рано от очакваното“, като отдадоха това на загубеното темпо на възстановяване след епидемията, на значителния спад на пазара на недвижими имоти и на намаляващото доверие в икономическото управление на Пекин. Спадът на доверието може да продължи и да се отрази негативно на дългосрочните перспективи за растеж.
Тези икономисти преразгледаха прогнозите си за растежа на Китай, като предвидиха забавяне на растежа до 3.5% през 2030 г. и близо 1% до 2050 г., в сравнение с предишните оценки от съответно 4.3% и 1.6%. Миналата година икономиката на Китай се разшири с 3%, което е един от най-бавните темпове от десетилетия насам, тъй като ограниченията, свързани с пандемии и кризата с недвижимите имоти се отразиха негативно.
Надеждите за стабилно възстановяване през тази година отслабнаха поради намаляващия износ, задълбочаващата се криза в сектора на недвижимите имоти и намалената активност в сектора на услугите.
В резултат на това икономическата траектория на Китай се преоценява в световен мащаб. Съединените щати и държавите от Г-7 проучват структурните проблеми в Китай, виждайки възможности за укрепване на позициите си спрямо геополитически конкурент, който изпитва забавяне. Освен това продължаващите предизвикателства в Китай, включително намаляващо население, регулаторни рестрикции и геополитическо напрежение, намаляват доверието.
За разлика от тях Съединените щати показват признаци на устойчивост, като стабилният пазар на труда, високите потребителски разходи и умерената инфлация засилват доверието в способността им да избегнат непосредствена рецесия. Goldman Sachs Group Inc. понижи вероятността за рецесия в САЩ от 20% на 15%. Bloomberg Economics оценява потенциалния растеж на САЩ на 1.7% през 2022-2023 г., като според дългосрочните прогнози той постепенно ще намалее до 1.5% към 2050 г.
Въпреки че оптимизмът за средносрочния растеж на Китай се запазва поради огромната му икономика, потенциала му да навакса изоставането си в областта на технологиите и правителствените инициативи за развитие, тези фактори понастоящем имат намалено въздействие.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
OKX официално навлиза на крипто пазара в САЩ, разкривайки планове за внедряване на своята централизирана платформа за търговия и услуга за портфейли в цялата страна.
В ход, позициониращ Панама Сити в челните редици на дигиталните финанси в Латинска Америка, кметът Майер Мизрахи разкри, че градът скоро ще започне да приема плащания в криптовалути за различни обществени услуги, включително данъци, разрешителни и дори автобусни билети.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.