Процесът срещу американски адвокат, обвинен в пране на част от постъпленията от крипто "измамата" OneCoin, започна в Ню Йорк.
<span style="background-color: transpa Марк Скот е обвинен, че е прекарал приблизително 400 млн. долара от САЩ, докато се опитва да скрие истинската собственост и източника на средствата.
Твърди се, че част от парите са попаднали в сметки на Bank of Ireland.
Прокурорите твърдят, че той също е похарчил част от приходите за яхта, три домове и лек автомобил “Ferrari”.
Те добавят, че макар обвиняемият да е печелил стотици хиляди долари годишно, в ролята си на съдружник във високо класирана адвокатска кантора, това е малка сума в сравнение с парите, които е получил за пране на пари за OneCoin.
Неотдавнашно заявление от адвокатите му показва, че те очакват правителството да докаже, че парите, произхождащи от OneCoin, наистина са били инвестирани в средства, контролирани от ответника.
Но те посочват факта, че преди това г-н Скот е казал на ФБР, че е помолил негов колега да разгледа слуховете за OneCoin, и дали това може да е “пирамидална схема” преди да се включи, и е бил уверен, че “няма нищо незаконно”.
“Основният въпрос на процеса ще бъде дали господин Скот е знаел, че OneCoin управлява престъпна схема”, добавят те.
Г-н Скот е изправен пред едно обвинение за заговор за пране на пари и друго, за банкови измами.
Той пледира “невинен”.
Съдията по делото заяви, че има вероятност то да продължи между две и три седмици.
Базираните в САЩ инвеститори, които твърдят, че са били измамени, също се опитват да съдят г-н Скот за обезщетение.
Като цяло, разследващите смятат, че 4 млрд. паунда са били събрани в световен мащаб чрез предполагаемата Понци схема.
“OneCoin използва историята на успеха на Биткойн, за да накара жертвите да инвестират, твърдейки, че те също могат да забогатеят чрез своите инвестиции”, казват прокурори от щата Ню Йорк.
“Това, разбира се, беше напълно невярно, защото цената на OneCoin беше измислица, а не се основаваше на търсене и предлагане.”
Сред доказателствата, които прокурорите възнамеряват да предоставят, са показания от един инвеститор, който според тях е превел хиляди долари за образователен пакет от OneCoin на германско юридическо лице, което от своя страна изпраща милиони евро, директно в инвестиционните фондове на подсъдимия.
Други, участващи в схемата, също са изправени пред дела.
Мъжът, за когото се твърди, че е един от лидерите на схемата, Константин Игнатов, беше арестуван на международното летище в Лос Анджелис през март.
А един от нейните съоснователи, Себастиан Гринууд, беше екстрадиран от Тайланд в САЩ след операция с участието на ФБР през ноември 2018 г.
Българската организация, стояща зад OneCoin Ltd, продължава да действа и отрича всякакви неправомерни действия.
“OneCoin проверимо отговаря на всички критерии за дефиницията на криптовалута”, се казва в неотдавнашно изявление, дадено на “The Missing Cryptoqueen”, подкаст на BBC.
В него се добавя:
Нашите партньори, нашите клиенти и нашите адвокати успешно се борят срещу обвиненията. Сигурни сме, че визията за нова система, на базата на финансова революция, ще бъде установена.
Подкастът на BBC документира търсенето на д-р Ружа Игнатова, една от основателите и оригиналното публично лице на OneCoin.
Бившият консултант на Маккинси се появи на много събития и в социалните медии, за да промотира схемата.
Но около октомври 2017г. тя изчезна и оттогава е с неопределено местоположение.
@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }
Алекс Машински, съосновател на Celsius Network, е признал обвиненията си в измама, свързани с ролята му за фалита на компанията.
Японска крипто борса прекратява дейността си, след като не успя да се възстанови от хакерската атака през май, при която бяха откраднати над $320 милиона в Биткойн.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) предприе съдебни действия срещу Touzi Capital и нейния главен изпълнителен директор Енг Таинг във връзка с твърденията за измамна схема на стойност $115 милиона, с която са подведени над 1,500 инвеститори в цялата страна.
Тайван ускори въвеждането на своите правила за борба с прането на пари (AML) за бизнеса с криптовалути, след като наскоро бяха наложени глоби на две борси за неспазване на стандартите за съответствие.